01-12-2019 » Powiat i region

Latarnia morska w Świnoujściu ma już 162 lat!

Jednym z symboli polskiego wybrzeża, a już na pewno Świnoujścia, jest latarnia morska, którą uruchomiono dokładnie 162 lat temu. A nastąpiło to 1 grudnia 1857 roku.

W XVII wieku nie istniała w Świnoujściu jeszcze żadna latarnia, ale jej funkcję pełniło ognisko o dużych rozmiarach palone na wzniesieniu w Chorzelinie (w granicach Świnoujścia).

Pierwsza latarnia morska w Świnoujściu powstała w 1805 roku. Stała na głowicy falochronu i zbudowana była z desek i luster. W roku 1828 została w jej miejscu postawiona nowa, tym razem stalowa.

Nasza niezwykle smukła jubilatka jest najwyższą ze wszystkich polskich latarń, zarazem jedną z osiemnastu najwyższych latarń na naszym globie.

Dodajmy, że obecnie najwyższa latarnia morska znajdująca się w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, którą zbudowano z betonu w 1990 roku. Ma od postawy wysokość 133 metrów.

Nasza świnoujska wykonana została z cegły, a na jej szczyt prowadzi dokładnie 308 schodów. Znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Peenemünde w Niemczech (około 38 km na zachód), a Latarnią Morską Kikut (około 28 km na wschód). Jej wysokość to 67,7 m, a wysokość światła nad poziomem morza wynosi 65 m. Zasięg nominalny światła sięga 24 Mm (46,30 km).

Od listopada 1998 roku do wiosny 2000 roku przeprowadzono remont, który objął całą budowlę czyli wieżę z przyległymi do niej dwukondygnacyjnymi budynkami. Latarnia została udostępniona do zwiedzania 5 sierpnia 2000 roku.

Budowę obecnej latarni rozpoczęto w 1854 roku i trwała niecałe trzy lata. Uruchomiono ją jak wspomniałem, 1 grudnia 1857 roku i była w owych czasach godnym podziwu osiągnięciem budowlanym.

Do 1902 roku wieża latarni od dolnej galerii, aż do galerii górnej miała kształt ośmioboku zwężającego się ku górze i zbudowana była z żółtej licowanej cegły. Grubość ścian wynosiła 1,7 metra nad galerią dolną do 1,3 metra przy galerii górnej.

Do 1945 roku była to najwyższa latarnia morska na terytorium ówczesnych Niemiec.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *