Które inwestycje okażą się najlepsze?

Już od jedenastu lat wybieramy najlepszą przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego. Do końca marca lokalne samorządy mogą zgłaszać propozycje inwestycji do marszałkowskiego konkursu. Kto wygra w tym roku?

Konkurs o tytuł „Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Zachodniopomorskiego” zostanie rozstrzygnięty już po raz jedenasty. Niezmiennie jednak, jego głównym celem jest budowa wizerunku województwa jako regionu aktywnego, atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestycji oraz wspieranie i promocja dobrych praktyk.

Jubileuszowa edycja postawiła wysoko poprzeczkę przed samorządami, ale jestem przekonany, że tegoroczne zgłoszenia także mile nas zaskoczą. Już wiele razy pokazaliśmy, że Pomorze Zachodnie jako region mierzy wysoko. Tylko w Szczecinie możemy zobaczyć w bliskim sąsiedztwie najlepszy budynek w Europie i na świecie – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

O konkursową nagrodę marszałka mogą się ubiegać przedsięwzięcia ukończone w roku 2019. Możliwe jest też zgłoszenie realizacji jednego z etapów większego przedsięwzięcia, który został zakończony w roku poprzedzającym daną edycję konkursu, jednak powinien on sam w sobie stanowić funkcjonującą przestrzeń publiczną.

Nagrody i wyróżnienia będą przyznawane w dwóch kategoriach:

  1. przestrzeń publiczna lub zrewitalizowana przestrzeń publiczna;

  2. obiekt użyteczności publicznej lub zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Aplikacje konkursowe mogą składać gminy i powiaty z  województwa zachodniopomorskiego. Mają na to czas do 31 marca 2020 r. do godz. 15.30.

W ubiegłym roku w gronie zwycięskich samorządów znalazło się miasto Szczecinek docenione za pomost na jeziorze Trzesiecko oraz wspólne przedsięwzięcie zrealizowane w gminie Dobra „Dom Kota”. Komisja konkursowa wyróżniła też inwestycję w Siadle Dolnym i „Ptasi Zakątek” w Dołujach.

Miasto Szczecinek za pomost na jeziorze Trzesiecko otrzymało nagrodę marszałka za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „Rozwój szczecineckiego produktu turystycznego poprzez budowę wielofunkcyjnego pomostu stałego na jeziorze Trzesiecko”.

W kategorii najlepszy obiekt użyteczności publicznej zrealizowany w 2018 roku zwyciężył „Dom Kota”, który powstał z inicjatywy czterech gmin: Dobra, Kołbaskowo, Police i Nowe Warpno. Obiekt zlokalizowany jest przy schronisku dla bezdomnych zwierząt w Dobrej, jako oddzielny budynek, umożliwiający odwiedzającym możliwość obserwacji przebywających w nim zwierząt. 

W gronie wyróżnionych przedsięwzięć ubiegłorocznej edycji konkursu znalazły się dwie gminy. Gminę Kołbaskowo doceniono za „Zagospodarowanie lewego brzegu Odry Zachodniej w miejscowości Siadło Dolne”. Natomiast Gmina Dobra otrzymała wyróżnienie za zagospodarowanie użytku ekologicznego „Ptasi Zakątek” w Dołujach.

Za przeprowadzenie konkursu o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Zachodniopomorskiego odpowiada Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Ogłoszenie konkursowe: http://rbgp.pl/konkursy/

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

To top