Kto zostanie uhonorowany Zachodniopomorskim Noblem?

Do kogo trafią Zachodniopomorskie Noble? Tego dowiemy się w piątek, 24 czerwca br. podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie.

Te najbardziej prestiżowe nagrody naukowe na Pomorzu Zachodnim otrzymują co roku najwybitniejsi naukowcy.  Poprzedzają je lata pracy naukowo-badawczej, którą prowadzą osoby o wybitnych umysłach, posiadające wszechstronną wiedzę. Inwestycja w naukę jest inwestycją w przyszłość, dlatego co roku z budżetu województwa zachodniopomorskiego przeznaczamy finansowe wsparcie na rzecz aktywności naukowo-badawczej środowiska akademickiego – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. Zachodniopomorski Nobel to prestiżowa nagroda nadawana od 2001 przez Kapitułę Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauk. Naukowcy nagradzani są w ośmiu dziedzinach nauk: humanistycznych, podstawowych, technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych, o morzu oraz artystycznych. Kandydaci do nagrody są zgłaszani przez Rektorów zachodniopomorskich uczelni oraz przez Członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki.

Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Waldemar Tarczyński, prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego. Projekt zrealizowany został przez grupę polskich badaczy pod kierunkiem profesorów: Aleksandra Wolszczana i Jana Lubińskiego (pomysłodawcy konkursu) oraz członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki.

Celem konkursu jest promocja najwybitniejszych osiągnięć naukowych dokonywanych przez naukowców Pomorza Zachodniego. Wybrani naukowcy to osoby o największym i najciekawszym dorobku, których praca zostaje w ten sposób dostrzeżona i wyróżniona.

Konkurs Naukowy „Zachodniopomorskie Noble” jest corocznym przedsięwzięciem organizowanym przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. W związku z tym co roku, od 2009, Samorząd Województwa włącza się w organizację gali oraz funduje nagrody Marszałka Województwa dla laureatów konkursu. Pula nagród sfinansowanych z budżetu województwa w tym roku to 90 tys. zł. Łącznie na ten cel przeznaczono już ponad 1,3 mln zł.

 Zachodniopomorskie Noble

Piątek, 24 czerwca 2022 r., godz. 19

Galeria „O” Opera na Zamku w Szczecinie Korsarzy 34.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top