Koronawirus. Trwają poszukiwania leku, jeden włączony do oficjalnych chińskich wytycznych leczenia

Koronawirus. Bilans zakażonych i ofiar rośnie. Naukowcy przeprowadzają badania eksperymentalne i kliniczne leków. Do oficjalnych chińskich wytycznych dotyczących leczenia Covid-19 włączono chlorochinę. W Polsce jest jednak niedostępna.

Chińscy naukowcy informują o skutecznym remedium – donosi portal polityka.pl. Jak czytamy, skuteczność chlorochiny potwierdziło 15 badań klinicznych.

Chlorochina jest starym i tanim lekiem. To preparat przeciwmalaryczny, wykorzystywany również w pełzakowicy, toczniu rumieniowatym i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

„Przeprowadzone na ponad 100 pacjentach w szpitalach w Wuhanie, Szanghaju, Pekinie, Ningbo, Chongqingu, Kantonie i Jingzhou badania wskazują, iż podawanie doustne chlorochiny w dawce 500 mg dziennie przez 10 dni związane było z przyspieszeniem procesu leczniczego w porównaniu do konwencjonalnie stosowanej terapii. Chlorochina skutecznie hamowała dalsze zaostrzenie zapalenia płuc u pacjentów i skracała przebieg choroby. W żadnym z badań nie odnotowano działań niepożądanych” – podaje portal.=

Wykorzystywanie chlorochiny rekomendowane jest w leczeniu przypadków choroby poza Chinami. W Polsce jest już jednak niedostępna w hurtowniach. Nie można wywozić jej też z kraju.

To top