Konkurs historyczny w klasach czwartych.

Ponieważ dzisiaj wszystko  jest inne , inny też został przeprowadzony  konkurs historyczny w klasach czwartych. W trudnych czasach należy skupiać się na rzeczach pięknych, gdyż nawet wtedy nadal one są i pomagają przetrwać, przeczekać do stanu rzeczy, gdy znowu wszyscy wyjdziemy na ulicę  bez masek.

Dlatego też ogłosiłam konkurs na  najciekawszą-najpiękniejszą „Historię mojego przyjaciela”, przyjmując, że przyjacielem, w tym przypadku ma być posiadane przez ucznia zwierzątko.

„Najlepszą rzeczą, którą możesz dać wrogowi, jest przebaczenie. Przeciwnikowi daj tolerancję, przyjacielowi serce, dziecku dobry przykład, a ojcu szacunek. Zachowuj się tak, aby twoja matka była z ciebie dumna. Szanuj siebie, a wszystkich innych obdarzaj miłością”.

Benjamin Franklin

Na szczęście historia to nie tylko wojny i daty, ale także piękne historie, z życia wzięte.

Mają swoje przyczyny,  mają swój przebieg i mają swoje skutki, jest w nich chronologia  następujących po sobie zdarzeń.

To czego w nich nie ma to konflikty, nienawiść i wrogość.

Są to po prostu piękne historie przyjaźni, która  tak w czasie pokoju, jak i  w czasie wojny, daje siłę, moc przetrwania i nadaje życiu sens.

 

Przypomnijmy zasady konkursu.

  1. Napisanie opowiadania, na komputerze, na temat historii swojego zwierzątka. (min. 12 zdań)
  2. Dołączenie do pracy od jednego do maksymalnie 3 zdjęć przyjaciela.
  3. Przesłanie pracy do 1 maja 2020r.

Z opowiadania miałam jak najwięcej dowiedzieć się o  Waszym  przyjacielu,  min. skąd pochodzi, w jaki sposób zamieszkał razem z Wami, jak się zwie, jakie ma upodobania.

Przystąpienie do konkursu było dobrowolne, nieobowiązkowe i dotyczyło uczniów, którzy swój czas chcieli poświęcić właśnie historii przyjaciela.

Do konkursu przystąpiło osiem osób: Daniel Druzd, Karina Kalibabka, Marcel Kołodziej, Wiktoria Kowalczyk, Aleksandra Matuszewska, Szymon Około-Kułak, Jakub Kazana i Mikołaj Kubala .

Miały być przyznawane miejsca,  podium za najlepsze prace ale….

Pierwszy raz w życiu konkurs nie zostanie przeze mnie rozstrzygnięty, zgodnie z wcześniej przyjętymi zasadami, gdyż każda z opowiedzianych historii jest tak osobista, przedstawia tak pięknie opowiedzianą historię, jest tak wyjątkowa, że nie jestem w stanie  określić, która jest najlepsza. Wszystkie są najlepsze w swoim rodzaju. Podczas czytania, każdej z nadesłanych prac, odczuwałam ogromne wzruszenie, pojawiły się i łzy i uśmiech. Po prostu były bardzo, bardzo piękne.

W związku z powyższym oprócz oceny celującej z historii, za przystąpienie do konkursu, otrzymujecie wszyscy  bez wyjątku,  ocenę celującą z informatyki i przyrody.

Z informatyki za posługiwanie się techniką komputerową, z przyrody zaś, za odniesienie się do fauny-świata zwierząt. Wasze prace opowiadały o kotach, psach, fretce, króliku.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratuluję i dziękuje za poświęcony czas.

Życzę także  posiadaczom zwierząt, w tym także sobie, aby dopełniła się często cytowana prośba znanego, polskiego pisarza Janusza Leona Wiśniewskiego „ Boże dopomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies”.

Jeśli kochamy i dbamy o swoje zwierzęta, czyli swoich przyjaciół, jesteśmy na dobrej drodze do tego, żeby być dobrymi ludźmi, a to najważniejsze, co możemy w życiu zrobić.

                Renata Włodarczyk Szkoła Podstawowa w Dziwnowie

 

 

To top