„Koniec na początek” – głos młodych artystów w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

„Koniec na początek” to tytuł nowej wystawy, jaka od 13 października prezentowana jest w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W Galerii Wschodniej Zamku, zobaczyć można dwanaście prac studentek i studentów I i II roku wydziałów: Sztuki Mediów, Malarstwa i Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie.

Ekspozycja jest podsumowaniem minionego roku akademickiego 2019/2020 i stanowi przegląd prac młodych twórców z wielu dziedzin sztuk wizualnych.

Prace powstawały głównie w semestrze letnim, w okresie kiedy wszyscy pragniemy spędzać czas na świeżym powietrzu, na słońcu – mówi kuratorka wystawy Anna Sienkiewicz – W tym roku, nagle wszyscy zostaliśmy zamknięci w domach. Studenci musieli zmienić formę pracy nad swoją twórczością, a także formę kontaktu z wykładowcami. Zajęcia odbywały się online. Studenci nie mieli dostępu do sporej części pracowni w Akademii Sztuki. Większość tych prac powstała w zaciszu domowym. Można odnaleźć w nich swoistą atmosferę izolacji, ale także tęsknotę, melancholię. Jest również trochę letniego nastroju. Wśród lęków i obaw mamy i nutę pozytywów. Szczególny rys tej wystawie nadają takie prace, jak „Rok bez lata” Agaty Lech i Gosi Trajkowskiej czy „Sandał” Jakuba Bortnika. „Rok bez lata” to słuchowisko opowiadające o tym, jak w Europie wybuch wulkanu w Indonezji spowodował, że nie było lata. Także nasze lato w tym roku było inne, odebrano nam je. Ta praca w jakimś stopniu jest przewodnikiem przez pozostałe elementy wystawy. Interesująca jest także wirtualna rzeźba „Sandał”. Nie istnieje ona jako obiekt fizyczny, jest projekcją, otrzymujemy instrukcję do niej. Według artysty, obiekt ten możemy postawić w dowolnym miejscu. Jest tu pewien żart, pewna swoboda, ale także wyjątkowość jeśli chodzi o dobór środków, czyli wykorzystywanie aplikacji, multimediów – podkreśla Anna Sienkiewicz.

Prezentowane podczas wystawy prace stworzone zostały w różnych technikach. Są obrazy, rysunki, rzeźby, prace video, a także prace przestrzenne wykonane technikami patchwork i wire wrapping.

To wystawa prac powstałych podczas ostatniego, zakończonego roku akademickiego a prezentowana jest na początek kolejnego, stąd tytuł „Koniec na początek”– informuje koordynatorka wystawy Katarzyna Sokół – Sytuacja w jakiej się obecnie znaleźliśmy – pandemia, izolacja, dystans – sprawia, że brzmi on teraz bardziej dramatycznie niż to pierwotnie było w założeniu.

Wystawę prac studentów szczecińskiej Akademii Sztuki „Koniec na początek” będzie można oglądać w Galerii Wschodniej Zamku Książąt Pomorskich do 22 listopada 2020. Przypominamy, że zamkowe galerie czynne są od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

Ekspozycji nie można zwiedzać w godz. 13:00-14:00 ze względu na przerwę techniczną.

W załączniku zdjęcia prac,  jakie m.in. zobaczyć można na wystawie „Koniec na początek”

Maria Witkowska

Specjalista. ds. Promocji i Marketingu

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

promocja@zamek.szczecin.pl

To top