16-11-2015 » Powiat i region

Kondolencje i wyrazy solidarności od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Zamachy terrorystyczne, do których doszło w piątek wieczorem w Paryżu, wstrząsnęły Europą i światem. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz przesłał kondolencje na ręce Ambasadora Francji w Polsce, Pierra Buhlera. Województwo Zachodniopomorskie jest regionem partnerskim francuskich departamentów Loary Atlantyckiej i Gironde. Także władzom zaprzyjaźnionych regionów, a za ich pośrednictwem – wszystkim mieszkańcom – marszałek przesłał słowa wsparcia i współczucia.

„W imieniu władz i mieszkańców Pomorza Zachodniego proszę o przyjęcie kondolencji oraz wyrazów solidarności i wsparcia w obliczu wielkiej tragedii, która dotknęła Naród Francuski, wyznający szczytne hasła wolności, równości i braterstwa. Barbarzyński atak na Paryż jest tym bardziej bolesny, że stolica Francji oraz cały kraj gości ludzi wielu ras i wyznań stwarzając im warunki rozwoju i godnego życia” – czytamy w listach do Ambasadora oraz do Philippa Grosvaleta, Przewodniczącego Rady Departamentalnej Loary Atlantyckiej oraz Jean-Luca Gleyze’a, Przewodniczącego Rady Departamentalnej Gironde. Marszałek podkreśla, że gościnności i otwartości Francuzów doświadcza na co dzień liczna Polonia zamieszkująca partnerskie departamenty.

Marszałek Olgierd Geblewicz przypomniał, że Polska została dotkliwie doświadczona dwoma wojnami światowymi. „Dlatego stanowczo potępiamy terroryzm mając świadomość, że jest on zawsze orężem fanatyzmu. Trzeba zwalczać fanatyzm we wszelkiej postaci. Należy z nim walczyć nie tylko na płaszczyźnie militarnej, lecz również edukacyjnej i informacyjnej. Ważną rolę odgrywa w tej kwestii współpraca regionów partnerskich” – czytamy dalej.

W związku z tym Województwo Zachodniopomorskie zadeklarowało gotowość podjęcia wspólnych działań wraz z partnerskimi departamentami.
Gabriela Wiatr

Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *