11-02-2016 » Powiat i region

Ochrona brzegów morskich

Program ochrony brzegów morskich Bałtyku był głównym tematem obrad sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W pracach Komisji uczestniczył m.in. Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ Paweł Brzezicki.

Przedstawiciele urzędów morskich w Gdyni, Słupsku i Szczecinie przybliżyli członkom Komisji inwestycje zrealizowane w roku ubiegłym i kontynuowane obecnie. Mówili też o zadaniach planowanych na ten rok.

Gros ubiegłorocznych działań dotyczyło wzmocnienia brzegów, zasilania nadmorskich plaż. Prace takie wykonywane były m.in. na półwyspie Helskim, w Katach Rybackich, Zalewie Wiślanym, Międzywodziu, Mrzeżynie, Ustce, Łebie, Ustroniu Morskim, Jarosławcu, okolicach Jeziora Jamno.

Brzegi wzmacniano różnymi metodami: poprzez opaski i ostrogi brzegowe, progi podwodne, uzupełnienia sztucznych raf itd. W tym roku takie prace w wielu miejscach morskiego brzegu będą kontynuowane.

Przedstawiciele urzędów morskich odpowiadając na pytania członków Komisji, mówili iż podpatrują różne rozwiązania i metody wzmacniania brzegów, stosowane w innych krajach europejskich i na świecie. Wymianie doświadczeń służą także doroczne międzynarodowe konferencje służb odpowiedzialnych za ochronę brzegów morskich. Zapewniali, iż stosują w naszym kraju technologie sprawdzone, przynoszące oczekiwane efekty, stawiają na konstrukcje skutecznie rozpraszające energię falowania, która niszczy brzegi.
Gościnnie uczestniczący w posiedzeniu komisji przedstawiciele firm wykonujących prace dotyczące ochrony brzegów morskich podnieśli kwestię podatku VAT, który muszą zwracać z odsetkami urzędom skarbowym. Zwroty dotyczą rozliczeń z urzędami morskimi za wykonane wcześniej kontrakty z tzw. stawką zerową.

– Problem znamy, prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Finansów – poinformował Paweł Brzezicki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Dążymy do takiego rozwiązania, by los naszych przedsiębiorstw nie był zagrożony.

O rozwiązanie tego problemu zaapelowali też członkowie Komisji.

rel (MGMiŻŚ)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *