KOMENTARZ marszałka Olgierda Geblewicza – wsparcie przedsiębiorców

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego jako pierwszy ruszył z własnym Pakietem Antykryzysowym, którego jak przypominam nie mogliśmy w pełni zrealizować samodzielnie. Nie było czasu na spory dlatego natychmiast przekazaliśmy 72 mln zł do rządowej tarczy, aby ratować zachodniopomorskich przedsiębiorców i regionalną gospodarkę. Jako drudzy w Polsce uruchomiliśmy dla firm pożyczki płynnościowe – w maju 38 mln zł i dodatkowe 44 mln zł w czerwcu. Tak szybka pomoc była możliwa dzięki elastycznemu podejściu Komisji Europejskiej.

Nasza kolejna propozycja dla przedsiębiorców to 50 mln zł w grantach bezzwrotnych, w systemie kto pierwszy ten lepszy. Trwają dyskusje z przedsiębiorcami o tym jakie będą kryteria dostępu. Zaproponowaliśmy wsparcie przedsiębiorcom, których przychody spadły o co najmniej 70%. Propozycje przedsiębiorców wskazywały na obniżenie tego poziomu do 50% spadku przychodów. Jesteśmy otwarci na dyskusję i rozmowy są przed nami.

Aktualnie pracujemy nad stworzeniem stabilnego systemu informatycznego, który sprosta olbrzymiemu zainteresowaniu. Nie chcemy by powtórzyła się u nas sytuacja z Dolnego Śląska, gdzie już trzykrotnie elektroniczny system naboru wniosków zawieszał się. Pracujemy również nad uruchomieniem kolejnych pieniędzy dla przedsiębiorców. Mowa o 50 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. Chcielibyśmy, by ta pomoc trafiła do zachodniopomorskich firm jeszcze jesienią. Negocjacje z Komisją Europejską trwają.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

=

To top