Kołobrzeg trzecim zachodniopomorskim samorządem ze wsparciem na vitro

Miasto Kołobrzeg będzie realizowało w 2021 roku procedury in vitro. Podjęte działania zostaną wsparte środkami Urzędu Marszałkowskiego. To kwota 50 tys. zł. Nadmorski kurort jest trzecim zachodniopomorskim samorządem, który otrzyma marszałkowską pomoc. Wcześniej po tegoroczne fundusze sięgnął Szczecin i Nowogard.

Wsparcie jest możliwe, bo samorząd miejski w Kołobrzegu opracował, przyjął i zatwierdził program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla swoich mieszkańców na lata 2019-2023. To drugi rok z rzędu, kiedy Kołobrzeg sięga po pomoc na vitro z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. Podobnie jak w 2020 roku podobnie i w 2021 roku jest to 50 tys. zł.

Od czterech lat ułatwiamy samorządom dofinansowywać realizację zabiegów tego typu, gdyż mamy świadomość, że na Pomorzu Zachodnim są pary, którym do pełni szczęścia brakuje potomstwa. Lista gmin i miast, które korzystają z naszej pomocy powiększa się. Od ubiegłego roku w gronie tym jest również Kołobrzeg, który wyszedł naprzeciw społecznym oczekiwaniom – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Przyznana kwota wsparcia pozwoli w Kołobrzegu na zrefundowanie każdej parze zakwalifikowanej do programu in vitro jednokrotnej procedury medycznej do kwoty 5 tys. zł. W 2021 roku kołobrzeski samorząd miejski przeznaczył na ten cel w sumie 100 tys. zł, z czego połowę w tej kwocie stanowi właśnie dotacja Urzędu Marszałkowskiego. Dofinansowanie umożliwi wykonanie 20 procedur. W poprzednim roku do programu zakwalifikowano 4 pary.

Kołobrzeg dołącza do dwóch innych zachodniopomorskich samorządów, którym przyznano w 2021 roku  pomoc na in vitro. W marcu pomoc otrzymał Szczecin i Nowogard. To odpowiednio 140 tys. zł i 33 tys. zł.Tegoroczny program pomocy jest wciąż otwarty. Samorządy mogą  składać wnioski do 30 czerwca. Otrzymanie wsparcia jest możliwe po wystąpieniu przez gminy z pisemnym wnioskiem. Maksymalna kwota dofinansowania z budżetu województwa zachodniopomorskiego może wynieść 50% wartości programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w danym roku. Pomoc finansowa może być udzielona dla jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają opracowany program polityki zdrowotnej w tym zakresie, pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i  Taryfikacji oraz dokonały wyboru realizatora programu.

Warto wspomnieć, że we wcześniejszych edycjach programu ze wsparcia Urzędu Marszałkowskiego skorzystało Miasto Szczecinek, które otrzymało w latach 2018 i 2019 blisko 90 tys. zł. Pomoc trafiła do 8 par, urodziło się 4 dzieci. Z zamiarem uruchomienia procedur in vitro nosi się również Miasto Koszalin, które 30 listopada ub.r. zatwierdziło swój program na lata 2021-2023 z budżetem 300 tys. zł i adresowany do 60 par.

Łukasz Jucha

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top