„Bilet na księżyc” Jacka Bromskiego, „Karbala” i „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza, „Lekcja Miłości” Kasi Matei i Małgorzaty Goliszewskiej czy „Bezsenność” Andrzeja Titkowa – to przykłady produkcji filmowych współfinansowanych przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Od kilkunastu lat wspiera on filmowe dzieła, dzięki czemu zdobywają nagrody, są prezentowane na festiwalach, zostają doceniane przez widzów i krytyków. Właśnie został ogłoszony nabór wniosków – kolejna szansa na tego typu wsparcie.
To już trzynasty nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansowego produkcjom filmowym.
– Nie zastąpimy prywatnych producentów czy państwowych funduszy, ale dajemy istotny zastrzyk energii lokalnym twórcom. Często w ten sposób rozpoczynając ich drogę na szczyt. Fundusz finansuje Pomorze Zachodnie, Szczecin i Koszalin. W ten sposób budujemy zachodniopomorską i lokalną tożsamość, otwieramy region na współpracę artystyczną. To znaczy więcej niż statystyki – mówił Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film to nie tylko wsparcie lokalnych twórców, ale także sposób na promocję Pomorza Zachodniego. Wśród warunków udzielenia wsparcia jest powiązanie produkcji z województwem zachodniopomorskim poprzez tematykę, lokalizację plenerów, udział twórców i wykonawców oraz miejsca realizacji.
ZFF może pokryć nawet do połowy kosztów produkcji filmu fabularnego lub serialu telewizyjnego oraz do 75% kosztów filmu dokumentalnego, filmu animowanego, etiudy filmowej. Producenci muszą zapewnić swój wkład własny w wysokości minimum 10%. W tym roku do rozdysponowania jest łącznie 600 tys. zł.
Wnioski można składać do 18 maja br. Dokumenty aplikacyjne dostępne są na stronie www.pomeraniafilm.pl.
Wśród filmów współfinansowanych przez ZFF znalazły się m.in.: „Bilet na księżyc” i „Anatomia zła” Jacka Bromskiego, „Karbala” i „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza, animacja „Sex dla opornych” Izabelli Plucińskiej, „Bezsenność” Andrzeja Titkowa, dokument przypominający Leonarda Borkowicza i fabularyzowany dokument Andrzeja Fadera „Wielka ucieczka na północ” . W koprodukowanych przez ZFF filmach grali znani aktorzy, jak Izabela Kuna, Anna Przybylska, Andrzej Chyra, Piotr Głowacki, Andrzej Grabowski, Wiesław Komasa, Andrzej Seweryn, Łukasz Simlat, Krzysztof Stroiński.
Bardzo udany był dla Funduszu rok 2019. Animacja „Portret Suzanne” I. Plucińskiej miała szansę na nominację do Oscara w kategorii krótki film animowany. „Koniec świata” Moniki Pawluczyk otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu na 24. Hot Springs Documentary Film Festival. Sukcesy odnosi film fabularny „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej, ze zdjęciami w Szczecinie.
Najświeżsym sukcesem ZFF jest „Lekcja Miłości” Kasi Matei i Małgorzaty Goliszewskiej. Znalazł się on na liście kandydatów, którzy mieli szansę na nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. To był jedyny polski kandydat do statuetki w tej kategorii.
Donatorami Funduszu są Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Koszalin i Miasto Szczecin, a operatorem jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Radę Programową ZFF tworzą: Joanna Pieciukiewicz, Marek Osajda, Paweł Strojek.
Województwo Zachodniopomorskie wsparło dotychczas działalność ZFF łączną kwotą ponad 1,7 mln zł.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego