21-02-2016 » Powiat i region

Kolejna katastrofa kolejowa – Wykoleiły się cysterny z amoniakiem.

W poniedziałek 15 lutego przy stacji Szczecin Dąbie wykoleiły się dwa wagony cysterny z amoniakiem. Na miejsce przybyła straż pożarna, która zabezpiecza pojemniki z niebezpieczną substancją.
Cysterny wykoleiły się po godz. 15 przy ul. Wiosennej. Jak informował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK, ruch pociągów na stacji Dąbie został wstrzymany, a informacje o zmianach w komunikacji były na bieżąco podawane na dworcach i peronach oraz w pociągach. Polskie Linie Kolejowe wspólnie z przewoźnikami przez cały okres trwania akcji ratunkowej monitorowały sytuację, by maksymalnie ograniczać utrudnienia na stacji. Od samego początku na miejscu katastrofy byli funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei i dwa zastępy straży pożarnej wyspecjalizowane w ratownictwie chemicznym, które zabezpieczały teren. Jednak na rozpoczęcie samej akcji zabezpieczenia niebezpiecznego ładunku strażacy musieli poczekać na przyjazd specjalistycznego sprzętu, którego w naszym województwie niestety nie ma.
W gazecie Pomorzanin i na łamach naszego portalu pisaliśmy wcześniej o dwóch wypadkach, jakie miały miejsce na terenie powiatu kamieńskiego. Również w tamtych przypadkach strażacy nie dysponowali odpowiednim sprzętem, by należycie i natychmiast prowadzić akcję ratowniczą.
Amoniak to dosyć niebezpieczna substancja. W przypadku rozszczelnienia cystern konieczna jest ewakuacja okolicznych mieszkańców. W Dąbiu na szczęście cysterny się nie rozszczelniły – mówił do dziennikarzy kpt. Piotr Tuzimek, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.
A co by było gdyby do rozszczelnienia cystern jednak doszło? Jeśli mieszkańcy Dąbia mieli szczęście w pamiętny poniedziałek 15 lutego, to czy takie samo szczęście będą mieli następnym razem? A co z mieszkańcami innych rejonów naszego województwa. Takie niebezpieczne ładunki, jak amoniak, transportowane są przez nasz region prawie codziennie. Szczególnie na trasie z portu i do portu w Szczecinie i w Świnoujściu. Niebezpieczne ładunki przewożone są również przez centrum Szczecina do Polic. Już w tym roku 2016 naszymi drogami, liniami kolejowymi czy rurociągami transportowany będzie w głąb kraju gaz LNG. Czy nasze służby są na to przygotowane? W takich sytuacjach, jakie miały miejsce 15 lutego w Dąbiu, a wcześniej pod Międzyzdrojami, widać wyraźnie, że nie!! Państwowa Straż Pożarna w Kamieniu Pomorskim nie ma na stanie wozu technicznego, nie dysponuje też wozem ratownictwa chemicznego. A powiat kamieński to trasa przewozu, tysięcy ton rocznie, niebezpiecznych ładunków do i z portu w Świnoujściu. O potrzebie wyposażenia strażaków w niezbędny sprzęt piszemy na naszych łamach juz od dawna. Jakoś wcześniej te argumenty nie trafiały do decydentów.
Dziś kolejny raz przywołujemy ten temat. Lepiej być przezornym przed wypadkiem, a nie po nim.

Waldemar Taranowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *