Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie kamieńskim, część 1 –

Dziś przedstawiamy KGW Samlino

Intensywnie odradzają się w naszym powiecie stowarzyszenia pod nazwą Koło Gospodyń Wiejskich, które historycznie bogato działały w przeszłości, a pewien trudny do zrozumienia regres zanotowały na przełomie na przełomie 80. i 90. lat ubiegłego wieku, kiedy następowały zmiany ustrojowe w Polsce.

Pierwszym takim nowo powstałym Kołem na terenie powiatu kamieńskiego jest KGW w Trzebieszewie, które zostało założone 15 grudnia ubiegłego roku.

Dziś jednak przedstawiamy Koło Gospodyń Wiejskich w Samlinie, w Gminie Golczewo, które zamieszkuje niespełna 180 osób.

Koło zostało założone 27 grudnia ubiegłego roku (jako drugi w powiecie), a inicjatorką jego powstania była Anna Rabczenko, która – co podkreślają szeroko i odważnie panie z Koła, włożyła w to całe swe serce.

Na początku w stowarzyszeniu było 18 osób. W tym kilku panów. Obecnie jest to 20 zintegrowanych młodych ludzi pełnych pomysłów, inicjatyw, tryskających ogromną życiową energią.

Szefową czyli przewodniczącą Koła, została operatywna pełna werwy Magdalena Leus, a jej zastępczynią, Renata Łepkowska. Skarbnikiem koła jest Monika Wronkowska.

Mimo że koło działa ledwie kilka miesięcy to już ma na swym koncie kilka zorganizowanych akcji czy też imprez. Jak choćby wiejski bardzo udany Dzień Kobiet, kwietniowy festyn charytatywny dla będącego w ogromnej potrzebie małego Wojtusia.

Także w kwietniu wraz z Radą Sołecką zorganizowano odpust, a na początku czerwca członkinie koła pomagały w zorganizowaniu samlińskiego Dnia Dziecka.

Podczas lipcowych dni Świętego Ottona zorganizowanych przez kamieńską parafię koło zajęło trzecie miejsce w konkursie na najlepsze i najwspanialsze pierogi. W podobnym pierogowym konkursie podczas wrześniowych Dni Powiatu Kamieńskiego z okazji jego 20 – lecia utworzenia smakowite pierogi z Samlina zostały docenione i zajęły w silnej i doborowej rywalizacji, drugą lokatę

W tym miesiącu KGW Samlino wystawiało się na dorocznych targach rolnych w Barzkowicach. Przy czym stoisko cieszyło się dużym wzięciem.

Ostatnio KGW Samlino otrzymało specjalne wyróżnienie stając się liderem AGRO 2019.

Jak powiada pani Magdalena, członkom koła inicjatyw i werwy nie brakuje, dlatego szykują się kolejne.

Największym jednak minusem – jeśli tak to można określić, jest brak siedziby Koła. „Na obecną chwilę so prostu spotykamy się u mnie w domu. Myślimy jednak, że Gmina dopomoże nam w tej kwestii. Zresztą o początku naszej działalności nas wspiera wraz z panem z Rady Powiatu oraz panią z Rady Gminy.” – mówi przewodnicząca Koła.

Tych kilka miesięcy pokazało, że w sam lińskim środowisku taka organizacja z pomysłami i inicjatywami była i jest bardzo potrzebna. Działania Koła polegają nie tylko na tworzeniu imprez, zawiązywaniu różnych pozytywnie nakręconych inicjatyw, ale też mają za zadanie integrację w środowisku i pokazania w różne dostępne sposoby niewielkiego podgolczewskiego Samlina, które w ten sposób wychodzi na szerokie wody. A przy tym jest dostrzegane i postrzegane jako sympatyczna i przyjazna miejscowość, w której mieszkają ludzie dobrzy i otwarci.

„To nasze początki i cały czas się uczymy. Uczymy się być, działać. Staramy się wskrzeszać nasze pomysły na dzisiejszość i na jutro. Także po to, by nasze małe Samlino było widoczne i zauważane nie w naszej Gminie, ale także poza nią. Ciągle się uczymy, integrujemy, a jak będzie dalej? Czas okaże. Najważniejsze w nas jest to, że tryskami wielkim optymizmem. I jesteśmy zdeterminowani do działań na rzecz naszego Samlina i całej Gminy.” – przyznaje M. Leus.

miwa