„Kaziuk Wileński” w samorządowych instytucjach kultury

Inauguracja tygodnia kresowego, a także wystawa Szlakiem Ludwika Narbutta i występ chóru „Concertino” oraz koncert z udziałem polskiego ludowego zespołu z Wilna to marcowe wydarzenia, które odbędą się w samorządowych instytucjach kultury w Szczecinie, w ramach tegorocznych „Kaziuków Wileńskich”. Ich organizację wspiera Pomorze Zachodnie.

Tydzień Kresowy „Kaziuk Wileński” to wydarzenie, które wpisało się w krajobraz życia kulturalnego Szczecina i Pomorza Zachodniego. Odbywa się ono tradycyjnie na początku marca każdego roku.

W 2023 r. jego uroczysta inauguracja odbędzie się 1 marca, o godz. 12 w sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa Szlakiem Ludwika Narbutta w 160. Rocznicę Powstania Styczniowego oraz występ chóru kameralnego „Concertino”.

Swoje zdolności artystyczne 6 marca br. zaprezentują dzieci i młodzież z Polskiego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Świtezianka”, działającego przy Polskiej Szkole Średniej im. Szymona Konarskiego w Wilnie, a także Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” ze Szczecina. Koncert galowy odbędzie się o godz. 17 w Operze na Zamku w Szczecinie. W holu instytucji kultury trwać będzie w tym czasie również kiermasz kaziukowy.

Organizatorem wydarzeń odbywających się w ramach „Kaziuków Wileńskich” jest funkcjonujące na Ziemiach Zachodnich Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź”, które skupia Polaków pochodzących z Kresów Północno- Wschodnich. Upowszechnia ono wiedzę o przeszłości i współczesności Kresów, wzmacnia więzi emocjonalne i kulturowe między członkami Stowarzyszenia i Polakami zza wschodniej granicy oraz wzbogaca kulturowy pejzaż Szczecina.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

To top