Kamieński Dzień Zwycięstwa – słoneczna 73. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja mija 73. rocznica zakończenia strasznej i bezsensownej II wojny światowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 strzałami dział niemieckiego pancernika „Schleswig – Holstein” na polską placówkę na gdańskim Westerplatte.

I ten dzień jest dla nas wszystkich, kolejnych powojennych pokoleń, bardzo ważnym dniem w naszej najnowszej historii, Dniem Zwycięstwa, który z pietyzmem powinniśmy szanować i cenić.

Właśnie wtedy, w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. (Rosjanie stąd obchodzą niezwykle uroczyście Dzień Zwycięstwa 9.05.) hitlerowskie Niemcy podpisały ostateczną bezwarunkową kapitulację, które to wydarzenie zakończyło bezsensową zatrważającą kartę w historii świata.

Co prawda wojna trwała jeszcze wówczas na Dalekim Wschodzie, gdzie dopiero 2 września Japonia, będąca w komitywie z Niemcami, złożyła ostateczną kapitulację.

Dziś (8.05.), przy pięknej słonecznej aurze na Cmentarzu Wojennym w Kamieniu Pomorskim odbyła się najpierw polowa msza święta (po raz trzeci z rzędu) celebrowaną przez ks. kanonika. Dariusza Żarkowskiego. Potem rozpoczęła się druga część uroczystości. Kompania honorowa z Garnizonu Dziwnów oddała salwę honorową. A wcześniej przemawiał burmistrz Kamienia Pomorskiego, Stanisław Kuryłło, który przypomniał czas minionej wojny światowej, ich bohaterów, jak też miliony, także bezimiennych poległych naszych rodakowi i ofiar tej bezsensownej wojny.

Faktem jest że właśnie w ten dzień, w którym po trwającym blisko sześć lat tragicznych i bestialskich zmaganiach wojennych, zakończyły się bezwarunkową kapitulacją faszystowskich Niemiec, wieńcząc tym samym zwycięską walkę dobra nad złem. Która nota bene trwa od zarania naszych dziejów.

W hołdzie walczącym i cierpiącym podczas ostatniej wojny światowej, odbył się również w ramach tych obchodów uroczysty Apel Poległych.

Liczne poczty sztandarowe, w tym kombatantów oraz komandosów z Związku Polskich Spadochroniarzy III Oddział w Dziwnowie, całkiem sporo mieszkańców oraz niewielkiej liczbie (niestety)  młodzieży, uczcili pamięć tamtego ważnego w dziejach Europy i świata wydarzenia, a delegacje Starostwa Powiatowego, gminy Kamień Pomorski, miejscowych organizacji, zakładów pracy, służb mundurowych oraz młodzieży szkolnej, złożyły pod Pomnikiem Zwycięstwa symboliczne wiązanki kwiatów.

Ten wyjątkowy dzień o którym powinniśmy zawsze pamiętać, jest wyjątkową datą. Datą, którą powinniśmy pielęgnować, przekazując ją kolejnym pokoleniom, które wyrastać będą w duchu pokoju i demokracji.

To co wydarzyło się wtedy, ponad 73. lata temu, nie powinno było się tak w istocie wydarzyć. Jednak wówczas hitlerowskie Niemcy, chciały zawładnąć całym światem i być jego panami. Szczęściem aliancka koalicja dzięki wspólnej walce, wspólnemu oporowi i uporowi, doprowadziła do zakończenia tego długiego bardzo krwawego wydarzenia w dziejach świata, które pochłonęło życie ponad 72 milionów ludzi. Jak się szacuje, samych Polaków zginęło w II wojnie światowej około 6 milionów, a najwięcej Rosjan, bo aż 20 mln. To niebotyczna strata dla każdego i naszego narodu, któremu udało się ostatecznie odbudować pod każdym względem. Dziś jesteśmy w wolnej, demokratycznej Europie, gdzie pokój powinien trwać na wieki. I dziś – co niezwykle ważne i istotne, żyjemy w kraju, w którym najważniejsze jest to, że czujemy pełną piersią powiew wolności w europejskim i zarazem światowym wydaniu. W pełni przy tym czując wolność, spokój i co najważniejsze, pokój o który walczyły przed kilkoma dekadami nasi przodkowie.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *