Już niebawem kamieńskim Amfiteatrze znów zabrzmi muzyka ludowa. Będzie zatem bardzo śpiewnie, pogodnie i kolorowo!

 

Już niebawem, bo za dwa tygodnie, 28 i 29 lipca (sobota – niedziela), w kamieńskim Amfiteatrze odbędzie się kolejny, już 22. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszna, twórcy tej ciekawej imprezy. Do Kamienia Pomorskiego zjedzie blisko 25 zespołów, kapel oraz kilkoro solistów wywodzących się z województw: dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, wyselekcjonowanych po wcześniejszym, bardzo uważnym przesłuchaniu przez Radę Artystyczną.

Dwadzieścia dwa lata temu, nieżyjący już, znany w środowisku muzycznym kompozytor i muzyk – Jan Iwaszczyszyn, wymyślił ów festiwal. Z roku na rok impreza była coraz większa i większa. Przez kilka początkowych edycji (trzy, między drugim, a czwartym. – przyp. Red.) impreza gościła w nieodległym Wolinie, bowiem ówczesne władze Kamienia nie widziały racji bytu tego festiwalu w swoim zacnym mieście. Na szczęście kolejni włodarze miasta i gminy poszli o rozum do głowy i festiwal powrócił na „stare śmieci”. Dziś impreza rozrosła się do takich rozmiarów o jakich nie marzył nawet sam jej autor.

W pierwszym festiwalowym dniu, czyli w sobotę 28 lipca, w miejscowym amfiteatrze o godzinie13:00 nastąpi inauguracja festiwalu, a przy tym jednemu z zespołów zostaną przekazanie symboliczne klucze do bram miasta. Oczywiście, na czas trwania imprezy. To taka festiwalowa tradycja.

Od 13:30 rozpoczną się kilkugodzinne przesłuchania wykonawców, po czym około 18:00 rozpocznie się również tradycyjna, festiwalowa Biesiada, z kiełbaskami z grilla i pieczonym ziemniakiem (dla uczestników imprezy). Zwykle ta śpiewna, integracyjna część festiwalu bywa, że trwa do późnych godzin nocnych. I pewnie w tym roku nie będzie inaczej.

W niedzielę (29.07.), również tradycyjnie, od południa w Konkatedrze odbywać się ludowa msza św. z udziałem kolorowo ubranych członków zespołów, po której, około godziny 13:15 sprzed świątyni ruszy ulicami miasta różnobarwny, roześmiany i rozbawiony, z muzyk (a jakże!) korowód z udziałem uczestniczącymi w festiwalu zespołami, który przemierzy do amfiteatru, gdzie na godzinę 14:15 przewidziano gościnny występ Zespołu „Drzewiczanie” z Kostrzyna nad Odra, który zdobył w ubiegłym roku Grand Prix kamieńskiego festiwalu.

Tuż po jego występie nastąpi ogłoszenie wyników oraz Koncert Galowy laureatów.

Imprezę przygotowuje organizator festiwalu, którym jest od kilku lat, czyli Kamieński Dom Kultury, przy udziale kamieńskiego Urzędu Miejskiego i burmistrza miasta Stanisława Kuryłły, który dość przychylnie patrzy na rozwój tej ciekawej imprezy, która niewątpliwie, w znakomity sposób rozsławia dobre imię kamieńskiego grodu poza granicami gminy i naszego nadmorskiego regionu.

Jednym z tegorocznych sponsorów festiwalu jest Urząd Marszałkowski. Będący gościem honorowym ubiegłego festiwalu, wicemarszałek Jarosław Rzepa, tak urzeczony był tą imprezą, że wówczas obiecał, że jego urząd na pewno zadba o to, by dofinansować w swoisty sposób tę imprezę. I słowa dotrzymał.

Dyrektor KaDeKu, Stanisław Motyka, podkreśla, iż z racji tego, że budżet festiwalu nie jest nazbyt imponujący, to jedna udało się zorganizować to co można było najlepszego i konstruktywnego, dzięki czemu uczestniczy imprezy powinni czuć się jak u siebie w domu. A i tak, jak twierdzi, na pewno będzie to spore wyzwanie dla nielicznych pracowników tej kulturalnej placówki. Jeśli chodzi o pogodę. Dyrektor zapowiada, że powinna być łaskawa dla imprezy, a więc słoneczna i ciepła, czyli taka jaką miewaliśmy w poprzednich latach.

„Co prawda nie mamy fizycznych możliwości tego, by na 100% zapewnić przychylnie dobrą pogodę na czas trwania festiwalu, ale głęboko wierzymy, że Opatrzność będzie ponownie dla nas wszystkich jak najbardziej łaskawa. Wierzę w to bardzo głęboko. I liczę też, że uczestnicy festiwalu wywiozą wiele pozytywnych wrażeń z Kamienia Pomorskiego, dzięki czemu będziemy mieli możność dodatkowo rozsławić dobre imię naszego starego grodu i ludzi w nim mieszkających.” – podkreśla St. Motyka, dyrektor KDK – u.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *