„Jestem, rzeka”. – Twórczość stypendystki marszałka w Wieży Gocławskiej

Wydarzenie, które odbędzie się na Zielonym Wzgórzu, na szczecińskim osiedlu Gocław, łączy w sobie wystawę fotograficzną, czytanie performatywne i koncert. Zuzanna Legan razem z aktorami i muzykiem z Teatru Polskiego w Szczecinie wprowadzi uczestników w świat wodny, pod powierzchnię, w rytm płynącej rzeki. Świat ten zostanie przedstawiony za pomocą słów i obrazów autorstwa stypendystki marszałka oraz muzyki Krzysztofa Baranowskiego. Wydarzenie odbędzie się w Wieży Gocławskiej w czwartek, 13 października, o godz. 18.

Sławomir Kołakowski i Dorota Chrulska z Teatru Polskiego, artystka Aleksandra Cząstka oraz sama autorka zaprezentują blisko 20 wierszy Zuzanny Legan, które powstały w ciągu dwóch ostatnich lat. Podczas spotkania będzie można zobaczyć także kilkanaście czarno-białych fotografii wykonanych nad rzekami: Odrą, Renem i Świdrem.

Teksty i zdjęcia Zuzanny Legan powstają w inspiracji kontaktem człowieka z rzeką, płynnością krajobrazu i opowieściami, które tworzą się wokół nas. Bliska jej jest ekopoetycka szkoła szukania i tworzenia nowych narracji w świecie dotkniętym katastrofą.

 Niedawna tragedia na Odrze, chociaż wydarzyła się po tym, jak pojawił się u mnie pomysł na ten projekt, uświadomiła jeszcze głębiej, że o wielu rzeczach musimy zacząć mówić w nowy sposób. Między innymi o rzekach, ich wadze i roli w naszej codzienności. Już nie jako o zasobie, a o zjawisku czy bycie, o który także należy dbać, jak o kogoś bliskiego, niezależnego, ale jednocześnie wzajemnego, uczestniczącego w sieci wsparcia i odpowiedzialności – informuje Zuzanna Legan. – Język, którego używam, jest poetycki, bo wierzę, że poezja ma wpływ na naszą wyobraźnię i uczy czułości i uważności na światy wokół. Myślę, że coraz częściej sięgamy do wierszy, żeby poruszyć w sobie, często zapomniane czy uśpione w zmechanizowanym świecie, poczucie współodczuwania. Wierzę, że wiersze pozwalają nam ćwiczyć się w empatii – dodaje stypendystka.

Wydarzenie odbędzie się w Wieży Gocławskiej (dawniej Bismarcka), na Zielonym Wzgórzu, w budowli, która została na nowo powołana do życia przez Wojciecha Kłodzińskiego.

  Myślę, że otoczenie lasu i bliskość Odry idealnie wpasowują się w tematykę projektu, dlatego bardzo cieszę się na możliwość prezentacji mojej twórczości właśnie tam – mówi Zuzanna Legan.

 Stypendystka marszałka województwa ma na koncie osiągnięcia w dziedzinie fotografii i literatury, to m.in. publikacje, autorska wystawa w Klubokawiarni Macondo we Wrocławiu oraz fotografie w kilku numerach nowojorskiego wydawnictwa PIX. Ukończyła Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim. 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

 

 

To top