19-12-2018 » Powiat i region

Jaka pogoda na święta? My już wiemy…

Po ostatnich niewielkich nocnych oraz porannych przymrozkach nie ma już śladu. I znów temperatura w naszym regionie wzrosła na plus w nocy. I jeszcze większy plus w ciągu dnia.

Za kilka dni długo oczekiwane święta bożonarodzeniowe. I wielu zastanawia się, jakie one będą pogodowo. Czy podobne, jak to miało miejsce w ostatnich kilku latach, a więc jak na tę porę roku dość ciepłe, a zarazem mocno wilgotne. Czy może wreszcie poczujemy magię zimy, która przypomnijmy nadejdzie 21 grudnia. To ta astronomiczna. A następnego dnia zakróluje, i to aż do 20 marca przyszłego roku, zima kalendarzowa. I liczymy wszyscy, a zwłaszcza dzieci, że tej zimy, a zwłaszcza na święta i okres noworoczny, przymrozi i śniegiem posypie.

Nic z tych rzeczy, gdyż niestety prognozy nie są optymistyczne dla tych wszystkich, którym brakuje białej, śnieżnej zimy, bowiem święta zapowiadają się po raz wtóry po przysłowiowej „wodzie”.

Jak podkreślają synoptycy pogodowi, niże grasujące nad naszą częścią Europy, nie pozwalają masom mroźnych mas powietrza z północy przecisnąć się na południe, stąd mamy i będziemy mieli mocno wilgotną i pochmurną pogodę. Na domiar złego od jutrzejszego czwartku, do niemal końca świąt, spodziewane są przelotne opady deszczu. A do tego temperatury w dzień oscylować mają od plus 1 stopnia wzwyż. I będzie ciągle wzrastająca, by w przedświąteczną niedzielę osiągnąć nawet ponad plus pięć stopni C!

Tak więc pogoda nas znów nie zaskoczy, gdyż będzie podobnie jak w poprzednich latach, a zarazem podczas poprzednich świąt. Niejakim pocieszeniem dla nas jest to, że dla przykładu, w Wigilię przed trzema laty, w Świnoujściu było w ciągu dnia plus 14 stopni, a dwa lata temu i w roku ubiegłym, w Kamieniu Pomorskim mieliśmy plus siedem stopni C.

Zapowiadane plus cztery czy pięć stopni, a kto wie czy nie więcej (?), to w porównaniu z latami 2015 – 2016 „pokaźny” spadek temperatury, który nie zmienia faktu, że śnieg nasze dzieci będą mogły znowu pooglądać jedynie przed telewizorem lub w internecie. No chyba, że się na święta ktoś wybiera w polskie góry, gdzie górale już solennie zadbali o to, by na stokach narciarskich białego puchu nie zabrakło, ponieważ całymi dobami pracują na nich armatki śnieżne, skutecznie zaśnieżając trasy zjazdowe.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *