14-10-2015 » Powiat i region

Jaka pogoda czeka nas na najbliższe miesiące w Polsce?

Pogoda w 2015 roku z pewnością zaskakuje. Po bardzo ciepłych styczniu, lutym i marcu, przyszły trzy kolejne przeciętne miesiące, a po dość ciepłym, ale i deszczowym nawet lipcu, pojawił się ekstremalnie gorący sierpień, z historycznymi falami upałów. Dopiero niestabilny wrzesień schłodził rozgrzane letnimi upałami głowy Polaków.
Jakie będą kolejne miesiące? Aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie, posłużymy się amerykańskim modelem CFSv2 emitowanym przez państwową służbę meteorologiczną NOAA. Jest to wysoce sprawdzalne, najbardziej wiarygodne narzędzie emitujące prognozy sezonowe na świecie. Oto, co wieszczy Polakom na resztę jesieni oraz na zimę.

Październik 2015
W tym wypadku mowa raczej, gwoli właściwego nazewnictwa, o prognozie długoterminowej, niż sezonowej. Według modelu CFS miesiąc ma być zgodny z normą wieloletnią, co oznacza, że będzie… wyraźnie zimniej niż w dwóch ostatnich latach, kiedy odnotowywano ponadprzeciętnie ciepłe październiki. Dużego ochłodzenia spodziewamy się na przełomie I i II dekady miesiąca, później ma nastąpić okres znacznie lepszej, cieplejszej pogody. Pomimo załamania temperatur, będziemy mieli także wyraźny powód do zadowolenia – deszczu ma być bowiem wyjątkowo mało w porównaniu do normy wieloletniej.
Listopad 2015
Przedostatni miesiąc roku ma być nieco cieplejszy niż zwykle ma to miejsce. Możemy zatem oczekiwać maksymalnych dziennych temperatur oscylujących pomiędzy 5 a 10 stopniami Celsjusza. Listopadowa pogoda w 2015 roku będzie zatem prawdopodobnie zbliżona do tej z dwóch ostatnich lat. Suma opadów ma być natomiast średnia w większości kraju. Na południowo-wschodnich oraz północno – zachodnich krańcach Polski można oczekiwać pogody nieco bardziej suchej niż zwykle.
Grudzień 2015
Prognozy Amerykanów sugerują, że po raz trzeci z rzędu naszą część Europy czeka wyjątkowo ciepła zima i taki stan rzeczy będzie miał miejsce od samego jej początku. Grudzień ma być bowiem ciepły, z temperaturami przewyższającymi normę wieloletnią o 1 – 2 stopnie. Należy spodziewać się sumy opadów zbliżonej do grudniowej średniej, jednakże na południowych krańcach Polski deszczu i śniegu może być nieco więcej niż zwykle.
Styczeń 2016
Początek roku 2016 powinien przynieść kontynuację grudniowego trendu ponadprzeciętnie ciepłej pogody. Nie należy oczekiwać stycznia aż tak wyjątkowego jak w 2015 roku (ponad 4 stopnie powyżej normy wieloletniej, cieplej w historii było tylko w 2007 i 2008 roku), ale długotrwały atak syberyjskiej zimy z pewnością nam nie grozi. W północnej połowie Polski suma opadów będzie przeciętna, a w południowej – wyraźnie większa niż zwykle.
Luty 2016
Sytuacja opadowa ma być dokładnie odwrotna niż w styczniu – tym razem to mieszkańcy północnej części kraju mogą spodziewać się ponadprzeciętnych opadów, a Polacy z południa – przeciętnych. Należy dodać, że będzie to częściej deszcz niż śnieg, ponieważ drugi miesiąc 2016 roku ma się zapisać w historii meteorologii jako bardzo ciepły – Amerykanie z NOAA sugerują, że będzie o 2 stopnie cieplejszy od normy.
Marzec 2016
Choć prognoza pogody na tak daleki okres jest obarczona bardzo dużym ryzykiem błędu, Amerykanie z NOAA „docierają” aż do marca, który ma być w całe Polsce miesiącem bardzo mokrym – najbardziej nad Bałtykiem oraz na południowym wschodzie. Średnia temperatur zapowiada się przeciętnie, ale należy dokonać pewnej obserwacji – jeżeli scenariusz z zamieszczonej obok mapki spełni się, to dojdzie do swoistego zderzenia dwóch różnych mas powietrza – zimnej ze Skandynawii oraz ciepłej z Bałkanów. Może to sugerować niespokojną i bardzo zmienną aurę.

Za wp.pl – Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *