27-04-2018 » Dziwnów, Powiat i region

IV Europejski Kongres Samorządów w Krakowie – Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do gminy Dziwnów.

W czwartek 26 kwietnia 2018 r. w Krakowie rozpoczął się IV Europejski Kongres Samorządów. W trakcie dwudniowej konferencji odbyło się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych dotyczących samorządów.

IV Europejski Kongres Samorządów w Krakowie – Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do gminy Dziwnów.

Program obejmował 10 bloków tematycznych. Podczas konferencji poruszone były zagadnienia z dziedziny finansów, gospodarki, innowacji czy środowiska. Przeprowadzono również dyskusję poświęconą tematom społecznym i np. kierunkom rozwoju turystyki.
„W ramach ścieżek tematycznych zorganizowane zostały sesje panelowe, warsztaty i spotkania z ekspertami. Partie polityczne przedstawiły z kolei swoje wizje przyszłości samorządów na kilka miesięcy przed wyborami” – Łącznie podczas Kongresu miało miejsce około 70 różnych wydarzeń.  Według  organizatorów w kongresie uczestniczyło ok. 2 tys. osób, w tym przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, środowisk biznesowych i organizacji pozarządowych.
Europejski  Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Pierwszy Dzień Kongresu zakończył sie uroczystą Galą podsumowującą Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Ranking ten został przygotowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Fundację Instytutu Studiów Wschodnich. Gośćmi Kongresu oraz Gali byli między innymi wiceprezes Rady Ministrów – Beata Szydło czy sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. samorządu terytorialnego – Paweł Szefernaker. Wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło powiedziała, że samorządy jak i władza centralna są od siebie zależne i wspólnie tworzą Polskę.

Dziś znamy już  samorządy, które najlepiej w Polsce zarządzają pieniędzmi. Wyróżniono je na IV Europejskim kongresie Samorządów w Krakowie. Zwycięzcy wyjechali z Krakowa w poczuciu spełnionej misji, ale jednocześnie ze świadomością, że trzeba wciąż ciężko pracować, aby pozostać na szczycie.

Najlepszą wiejską gminą zostały Kobierzyce. Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do gminy Dziwnów. Nagroda dla najlepszego powiatu powędrowała do powiatu pruszkowskiego. Najlepszym miastem na prawach powiatu zostały Gliwice, a najlepszym miastem Legionowo.

Dodatkowo wręczone zostały jeszcze trzy nagrody. Najlepszym startupem została firma KreaTech, która za pomocą zabawy uczy dzieci programowania. Szczególne wyróżnienie trafiło do startupu Hyper Poland. Dzięki temu ta druga firma będzie mogła zaprezentować swoją kapsułę do szybkiego podróżowania podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Specjalna nagroda – Złoty Klucz tygodnika „Wprost” powędrowała do Nowej Soli.

Materiał opracowano na podstawie Serwisu Samorządowego PAP.

Komentarz

Jak dziś pracują Samorządy w Powiecie Kamieńskim każdy z mieszkańców naszego powiatu widzi na co dzień. Wyróżnienie, jakie spotkało gminę Dziwnów – nie jest pierwszym i nie jedynym. Świadczy o tym, że pracę Burmistrza Dziwnowa i jego współpracowników oraz  Rady Miejskiej w Dziwnowie widzą i doceniają również inni. To nie pierwszy tytuł  najlepszej miejsko-wiejskiej gminy w rankingach, jaki trafił do Dziwnowa. Nie pierwszy i nie ostatni. Poprzeczka w Dziwnowie została postawiona bardzo wysoko. I trudno będzie innym nadążać za gminą Dziwnów. Nasza Redakcja jest bardzo dumna z osiągnięć gminy Dziwnów. Od ponad siedmiu lat jesteśmy wiernymi kibicami poczynań Burmistrza Dziwnowa i jego współpracowników. Tak trzymać!

Szkoda tylko, że pozostałe samorządy naszego powiatu pozostały w tyle. Chcielibyśmy i im złożyć podobne gratulacje. Ale nie wszystkim się to udaje. Na próżno zwala winę na swojego poprzednika Burmistrz Kamienia Pomorskiego, poprzednik mimo wszystko po sobie coś pozostawił, a obecny Burmistrz pozostawi po sobie tylko wrażenie, a jakie to już najlepiej wiedzą mieszkańcy Gminy Kamień. Za niewiele, ponad pół roku mamy wybory samorządowe. Wtedy przy urnach wyborczych to my mieszkańcy naszego powiatu zdecydujemy o tym, kto będzie stał na czele i kto będzie decydował o przyszłości naszych gmin.

Życzymy  wszystkim wyborcom jak najlepszego wyboru, by po 5 latach mogli być dumni z wyboru, jaki w 2018 roku dokonali.

Waldemar Taranowicz

Michał Andrzej Ratajczyk

Mirek Iwaszczyszyn

    Julianna Rogowska

 

 

Jeden komentarz na temat: IV Europejski Kongres Samorządów w Krakowie – Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do gminy Dziwnów.

  1. Avatar wielbiciel. pisze:

    Znowu Dziwnów górą …. jak WY to robicie, że przeważnie jesteście najlepsi w kraju ??? tylko pozazdrościc takim rządom….. zresztą to widac, nie da się ukryc….. też WAS doceniamy i gratulejszyn.!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *