Interesująca wystawa w kamieńskim MHZK poświęcona latom 50. Kamienia Pomorskiego i jego mieszkańcom

We wczorajszą środę, 23 maja, w kamieńskim Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej (MHZK) odbyło się uroczyste otwarcie wyjątkowej i zarazem arcyciekawej wystawy, którą twórcy nazwali „Miasto i jego mieszkańcy. Kamień Pomorski w latach 50. XX wieku”, na które przybyło wielu mieszkańców miasta pamiętających tamte odległe czasy. Wśród nich była p. dziś 98 – letnia Julia Partyka, która obchodziła swe urodziny 29 marca.

Ta ważna wystawa prezentuje liczne reprodukcje fotografii sprzed ponad 60. laty., ówczesne życie Kamienia, jego mieszkańców, a zarazem liczne radości czy też smutki. Oprócz fotografii można zobaczyć w tym miejscu wiele rekwizytów z tamtych dawnych lat, jak choćby radioodbiornik, adapter (najmłodsi znają tę nazwę tylko pewnie z opowieści), rower czy wózek dziecięcy i łóżeczko dla malucha. Na reprodukcjach wielu zwiedzających poznawała samych siebie, komentując daną zaistniałą w jednym zdjęciowym momencie chwilę. Pan Dariusz Abramowicz dla przykładu spojrzał na siebie, na tamtego malucha, który miał ledwie kilka latek. Przyznał wraz ze swoją Mam, panią Jadwigą Abrmowicz, że łezka w oku się zakręciła.

Czar wspomnień jaki rozrósł się tego środowego popołudnia, to niewątpliwie efekt wielu, i to wcale nie łatwych starań zdobywania pośród licznych mieszkańców interesujących zdjęć czy rekwizytów z lat 50.

A sama data – 23 maja, nie jest przypadkowa, bowiem jak podkreślił kustosz kamieńskiego muzeum, Błażej Bubnowicz, dzięki któremu w dużej mierze możemy zawdzięczać postawnie tej wystawy, właśnie 23 maja 1945 r. stał się punktem zwrotnym na nowej drodze tamtego dawnego, powojennego Kamienia Pomorskiego, bowiem właśnie tamtego pamiętnego dnia do miasta przyjechała grupa operacyjna organizująca polską administrację na Ziemi Kamieńskiej, którą kierował Władysław Jasiński, AK – wiec, żołnierz Postawania Warszawskiego, który został też pierwszym starostą kamieńskim.

Warto zatem skorzystać m.in. z tej oferty wystawienniczej kamieńskiego MHZK, bowiem – w szczególności mieszkańcy Kamienia Pomorskiego i jego okolic, także młodsze pokolenia, powinny obejrzeć na pewno wczoraj otwartą wystawę, jak również pozostałe, które są niezwykle interesujące, a nawet wręcz fascynujące.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *