Instytucje kultury zapraszają na wspólne świętowanie  

Promocja książki „Historia w kopercie”, gra „EMeNeS NIEPODLEGŁA. Rodzinna szarada”, pokaz filmowy „Szkice z Polski” czy koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara to tylko przykłady wydarzeń organizowanych w tym tygodniu przez szczecińskie, samorządowe instytucje kultury z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Gdzie i kiedy będzie można świętować?

 Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do udziału w grze „EMeNeS NIEPODLEGŁA. Rodzinna szarada” organizowanej w dniach 5-13 listopada br. Polega ona na rozwiązywaniu zagadek dotyczących muzealnych kolekcji prezentowanych w gmachu przy Wałach Chrobrego 3. Uzyskane podczas zwiedzania odpowiedzi na wszystkie pytania umożliwią uczestnikom rozszyfrowanie głównego hasła, które nawiązuje do wydarzenia z 11 listopada 1918 r. Z grupy osób, które prawidłowo rozwiążą zagadkę, losowo wybranych zostanie 5 osób, które otrzymają muzealne gadżety.

W środę, 9 listopada br., w CDP w Szczecinie, odbędzie się promocja książki „Historia w kopercie” autorstwa Adriany Rybickiej-Bąk i Pauli Sendry. To publikacja towarzysząca wystawie czasowej pod tym samym tytułem, prezentująca historie zawarte w prywatnej korespondencji z okresu od międzywojnia po upadek systemu komunistycznego w Polsce. Wszystkie listy pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Zawarta w nich treść umożliwia spojrzenie na kluczowe wydarzenia tego okresu z perspektywy jednostki. Głos zostaje oddany zwykłym ludziom, którzy w swych listach zapisali wspomnienia minionych lat.

W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada br., o godz. 12 w holu CDP odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. O godz. 12.30 ruszą patriotyczne warsztaty rodzinne: kolorowanki, wyklejanki i układanki z orzełkami. Od godz. 12.45 będzie można przespacerować się po wystawie stałej „Miasto sprzeciwu–miasto protestu” oraz czasowych –  „Polskie orły. Symbole narodowe z kolekcji Tomasza Glińskiego” i „Nasze czasy. Fotokolaże Cezarego Dubiela”.

W tym świątecznym dniu, na godz. 17, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza do Kina Zamek na pokaz filmowy „Szkice z Polski”. Autorem filmu jest belgijski prawnik i dyplomata Maurice Bekaert. To archiwalne zapisy z podróży po naszym kraju, którą odbył 100 lat temu, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Taśmy z filmami zostały odkryte w belgijskich archiwach i przywrócone pamięci przez polskich specjalistów z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Opera na Zamku w Szczecinie 12 i 13 listopada organizuje koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Opery na Zamku, który poprowadzi znany publicysta i krytyk filmowy Tomasz Raczek. Uczestnicy usłyszą znane motywy z filmowych hitów skomponowane przez Wojciecha Kilara, m.in. słynny Walc z Ziemi obiecanej, Polonez z Pana Tadeusza, Mazur z Zemsty, Wokaliza z Dziewiątych wrót, tematy z oscarowego Pianisty Polańskiego i Smugi cienia Wajdy oraz Suity z filmów Krzysztofa Zanussiego.

Szczegóły wydarzeń, bilety, dostępne na stronach internetowych instytucji kultury.

To top