Hybryda jedzie do latarni morskiej

Kolejny dwunapędowy pociąg, w specjalnym błękitnym malowaniu, za kilka dni rozpocznie kursy po Pomorzu Zachodnim. Prezentacja pojazdu odbędzie się 14. lipca w Kołobrzegu. Miłośnicy kolei i pięknych zachodniopomorskich kurortów mogą ten dzień spędzić naprawdę hybrydowo – na plaży, na promenadzie i w pachnącym nowością szynobusie, który tuż przed godziną 11 ma dotrzeć do latarni morskiej.

Hybrydowego taboru na Pomorzu Zachodnim przybywa. Do kursujących od stycznia br. bursztynowego i zielonego dołącza wyjątkowy morski pociąg.

To symbole naszego regionu: nowoczesne, przyjazne środowisku, wygodne i bezpieczne – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

I zaprasza na powitanie najnowszej hybrydy, która w środę (14. lipca) zawita do Kołobrzegu. Tuż przed godziną 11 podjedzie w okolice latarni morskiej. Planowany jest tam krótki briefing prasowy, a około godz. 11.30 rozpocznie się event w kolejowo-marynistycznym klimacie. W programie ( do godz. 14) atrakcje dla dzieci, fotobudka, konkursy, upominki, zabawa przy muzyce. Będzie nawet okazja spotkać pirata.

Pociągi z hybrydowym napędem zakupione przez Województwo Zachodniopomorskie to nowość na polskich torach. Na razie kursują tylko na trasie Szczecin – Kołobrzeg, ale będą obsługiwać również inne połączenia (m.in. do Szczecinka), gdzie część linii jest niezelektryfikowana. Podwójny napęd to duże ułatwienie w organizacji przewozów kolejowych, a przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Bardzo ważne są również korzyści dla środowiska. Hybrydy kursują tam, gdzie dotychczas wysyłano spalinówki.

Możliwość zmiany źródła zasilania oznacza oszczędność paliwa, ograniczenie emisji spalin – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.Dzięki realizowanym od lat inwestycjom Pomorze Zachodnie ma najnowocześniejszy w Polsce tabor do obsługi połączeń regionalnych.

Po ubiegłorocznym zakupie dwóch pociągów hybrydowych Zarząd Województwa zdecydował o zamówieniu jeszcze pięciu takich pojazdów. Koszty? 100 mln zł netto. Dostawy zaplanowano etapami. „Morski” to trzecia hybryda dla Pomorza Zachodniego. Czwarta również już jest gotowa i wkrótce zostanie włączona do eksploatacji.

Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator, rampy ładunkowe dla wózków itd. Przewidziano w nich 150 miejsc siedzących plus 160 stojących oraz przestrzeń do przewozu rowerów.

Producentem dwunapędowych zespołów trakcyjnych 36 WEh (o oznaczeniu kolejowym EN63H) jest nowosądecki NEWAG S.A. Hybrydowy napęd tworzy silnik trakcyjny (1600 kW) zasilany z sieci elektrycznej za pomocą odbieraka prądu oraz jednostka napędowa składająca się z dwóch silników spalinowych i generatora prądu. Pojazdy wyposażone są w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa ruchu, a ich maksymalna prędkość to: 160 km/h (napęd z sieci trakcyjnej) i 120 km/h (silniki diesla).

Województwo Zachodniopomorskie na inwestycje taborowe w ostatnich 10 latach wydało łącznie ponad 1 mld zł brutto. Zakupy w znacznej części zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Z wyrazami szacunku

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34
tel. +48 91 48 07 249; faks +48 91 48 93 987

e-mail: rzecznik@wzp.pl
www.wzp.pl

www.facebook.com/PomZachodnie

To top