Gryfy Zachodniopomorskie dla środowiska medycznego – Odznaczenia za aktywność w czasie pandemii

Lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy placówek medycznych i urzędnicy odpowiedzialni za ochronę zdrowia odebrali z rąk marszałka Olgierda Geblewicza Odznaczenia Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego. Wyróżnienia przyznano za wyjątkową aktywność w czasie pandemii koronawirusa. Trafiły do 11 osób, m.in. do prof. Miłosza Parczewskiego, Małgorzaty Usielskiej  i Magdy Wiśniewskiej.

Trwająca ponad dwa lata pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła organizację służby zdrowia. Placówki medyczne zmuszone były do zapewnienia warunków, które umożliwiały hospitalizację i leczenie coraz większej liczby pacjentów zakażonych COViD-19. W krótkim czasie w szpitalach potrzebne były nie tylko oddzielne sale dla chorych, dodatkowe łózka, tomografy czy respiratory, ale także kadra medyczna, punkty szczepień oraz miejsca do diagnostyki. Wszystko to wiązało się z zapewnieniem ciągłości udzielania bieżących świadczeń medycznych dla mieszkańców regionu.

To ogromna przyjemność i honor, by móc Państwa działalność wyróżnić. W imieniu mieszkańców Pomorza Zachodniego chcemy podziękować lekarkom, lekarzom, pielęgniarkom, pielęgniarzom, ratownikom medycznym i personelowi pomocniczemu za to, że w tym niezwykle trudnym czasie potrafiliście z wielką odpowiedzialnością i poświęceniem ratować ludzkie życie. Wykonaliście kawał znakomitej pracy. Chylimy przed Wami nasze czoła – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Oznaczenia przyznano w sumie 11 osobom. To 5 złotych i 6 srebrnych Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego.

Złote Odznaki otrzymali:

1/ prof. Miłosz Parczewski – naczelny lekarz COViD-19 i specjalista chorób zakaźnych,

2/ Beata Karakiewicz – dyrektor Szczecińskiego Centrum Zdrowia SPZOZ w Szczecinie, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego,

3/ Małgorzata Usielska – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie,

4/ Magda Wiśniewska – kierownik Szpitala Tymczasowego w Szczecinie,

5/ Andrzej Kondaszewski – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Srebrne Odznaki otrzymali:

1/ Grzegorz Jagielski – lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i Izbą Przyjęć SPSK nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie,

2/ Izabela Napieracz-Trzosek – pielęgniarka naczelna SPSK nr 2 PUM przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie,

3/ Jacek Wróblewski – koordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie,

4/ Dorota Łabinowicz – dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego,

5/ Justyna Borzym – dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego,

6/ Justyna Łyjak – pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. szczepień przeciwko COViD-19.

Odznaczenia regionalne są najważniejsze, bo tutaj wszyscy się znamy i wiemy, jak kto pracuje. Dlatego to dla nas zaszczyt i honor. Reprezentujemy wszystkich pracowników szpitali, od lekarzy, przez administrację po personel sprzątający, często pomijany w podziękowaniach. Wszyscy doświadczyliśmy bezpośredniego wpływu choroby wirusowej na ludzi. Za nami kilka fal pandemii, każda inna i za każdym razem wirus nas zaskakiwał. Większość z nas chorowała przynajmniej raz. Czy zachorujemy ponownie? Być może. Czy jesienią będzie gorzej? Na pewno. Musimy być gotowi już nie na sezony grypowe, lecz sezony covidowe – powiedział prof. Miłosz Parczewski.

Uroczystość wręczania odznaczeń odbyła się 26 maja 2022 roku podczas XXXIV sesji zachodniopomorskiego sejmiku.

Łukasz Jucha Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top