31-07-2017 » Powiat i region

GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2017. Dzień drugi: Zegarmistrz światła i Wielki Jubileusz

Festiwalowa machina ruszyła! Po pełnym niezwykłych wrażeń pierwszym dniu, Festiwal nie zwalnia. Drugi dzień to najprawdziwszy artystyczny maraton. W programie ważne spotkanie poświecone Patronowi Festiwalu – Markowi Grechucie, otwarcie wystawy Jacka Sroki, kolejny wielki musical na perłowym ekranie – „Grek Zorba” oraz koncerty – legendarnego barda Tadeusza Woźniaka oraz pełen gwiazd polskiej estrady Jubileusz Olgi Bończyk.

Popołudniu, o godzinie 16.00, zapraszamy do Klubu festiwalowego w Browarze „Miedziowym 44” w Hotelu Interferie Medical & Spa. Tutaj pierwsza z gawęd Teresy Drozdy zatytułowana „Wielki Nieobecny”, poświęcona Patronowi Festiwalu i Jego twórczości. Pretekstem do tego spotkania może być też 50. rocznica publicznego debiutu muzycznego Grechuty, który miał miejsce w październiku 1967 roku. Był to debiut zakończony sukcesem, bo dzięki wykonaniu piosenki „Tango Anawa” Grechuta zajął drugie miejsce wśród wokalistów na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Gościem Teresy Drozdy będzie Danuta Grechuta. Podczas spotkania usłyszą Państwo także archiwalne nagrania z archiwum Polskiego Radia. Wstęp wolny.

Kolejne wydarzenie Festiwalu, to otwarcie wystawy „Rysunki i grafiki” krakowskiego malarza Jacka Sroki. Wernisaż z udziałem artysty rozpocznie się o godzinie 18.00 w Galerii Art. Miejskiego Domu Kultury. Jacek Sroka urodził się w 1957 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1981 roku uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana; Malarstwo w pracowni prof. Jana Świderskiego. W latach 1981–89 pracował jako asystent w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Na wernisaż wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać przez cały czas trwania Festiwalu.

Wieczorem (początek o godzinie 19.00) w Muszli Koncertowej przy Promenadzie rozbrzmiewać będzie muzyka legendarnego barda Tadeusza Woźniaka. Autor słynnego „Zegarmistrza światła” wystąpi wraz z żoną – Jolantą Majchrzak-Woźniak oraz synem – Piotrem Woźniakiem. Co ciekawe, Woźniak koncertował w Świnoujściu na Famie w 1967 roku – w konkursie zajął drugie miejsce, tuż za… Markiem Grechutą (!). Jego koncert na GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2017 będzie miał zatem wyjątkowo symboliczne znaczenie. Na koncert – wstęp wolny.

Niezwykle ciekawie zapowiada się Koncert Jubileuszowy z okazji 30-lecia pracy artystycznej Olgi Bończyk. Coraz dojrzalszej, a przez to piękniejszej, bardziej świadomej siebie. Olga Bończyk jest kobietą niezwykle energetyczną i zmysłową. Czerpie z życia garściami. Wciąż zdobywa kolejne szczyty, by realizować swoje marzenia. Do udziału w jubileuszowym widowisku zaprosiła znakomitych gości – Alicję Majewską, Hannę Śleszyńską, Włodzimierza Korcza, Andrzeja Krzywego oraz Janusza Szroma. Koncert poprowadzi Piotr Bałtroczyk. Usłyszymy znane i uwielbiane przez publiczność standardy, które Olga od lat ma w swoim repertuarze, piosenki Kaliny Jędrusik w wyjątkowych jazzowych aranżacjach oraz utwory pochodzące z jej autorskiej płyty „Piąta rano”. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Bilety kosztują 30 pln, do nabycia także bezpośrednio przed koncertem.

Zwieńczeniem drugiego dnia Festiwalu będzie nocna projekcja filmowa. Tym razem na wielkim ekranie przy Muszli Koncertowej wyświetlony będzie legendarny film „Grek Zorba” z niezapomnianą rolą Anthony Quinna. Na film wstęp wolny.

Organizatorem festiwalu jest Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury w Świnoujściu,
a partnerem krakowska Fundacja Korowód im. Marka Grechuty w Krakowie. Honorowy patronat nad GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2017 objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

 Daniel Źródlewski

 

1 sierpnia 2017 | wtorek

16.00 | Browar Miedziowy 44 – Hotel Interferie Medical SPA | wstęp wolny

Wielki Nieobecny – Marek Grechuta (i o Grechucie) w archiwalnych nagraniach (nie tylko muzycznych), które przygotowała Teresa Drozda. Gość specjalny: Danuta Grechuta
18.00 | Galeria Art. – Miejski Dom Kultury | wstęp wolny

Jacek Sroka „Rysunki i grafiki” | Wernisaż  oraz spotkanie z artystą

 

19.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny

Koncert Tadeusza Woźniaka „Zegarmistrz światła”
Wykonanie: Tadeusz Woźniak, Jolanta Majchrzak-Woźniak, Piotr Wożniak

Zespół w składzie: Mariusz Jagoda (skrzypce), Piotr Remiszewski (perkusja), Maciej Jeleniewski (bas)
Prowadzenie: Maria Szabłowska

 

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 30 pln

Koncert Jubileuszowy Olgi Bończyk
Olga Bończyk oraz goście: Alicja Majewska, Hanna Śleszyńska, Włodzimierz Korcz, Andrzej Krzywy, Janusza Szrom
Prowadzenie: Piotr Bałtroczyk

22.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny

Kino „Na leżakach” – Muzyczna Noc Filmowa | „Grek Zorba”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *