18-01-2019 » Powiat i region

Gotuj z tradycją i zostań „Poszukiwaczem smaku”

Babcia, mama, a teraz Ty przygotowujecie od lat to samo ciasto? Nie ma rodzinnej uroczystości, która może odbyć się bez babcinej sałatki śledziowej lub jabłecznika czy ciasta drożdżowego – ulubionych przysmaków całej rodziny? Lubisz gotować, a na dodatek robisz to według starych przepisów umieszczonych w księdze pamiątkowej? Jeśli odpowiedź brzmi „tak” to zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski WZ „Poszukiwacze smaków”.

Rodzinne pamiątki, dokumenty, fotografie lub rozmowy – wszystkie chwyty dozwolone dla młodych poszukiwaczy, którzy będą chcieli dotrzeć do tradycyjnych przepisów, znanych w ich rodzinie od co najmniej dwóch pokoleń.

Opis danego produktu, przepis, jego charakterystyczne cechy uczniowie przedstawiają na pisemnych zgłoszeniach. Jednym z punktowanych elementów konkursu jest przedstawienie na współczesnym zdjęciu walorów estetycznych produktów i potraw. Ten punkt zachęca do wspólnego gotowania z rodzicami, dziadkami i podpytywania o rodzinne tradycje kulinarne. Jeden uczestnik może przesłać do konkursu tylko jedno zgłoszenie.

Zgłoszenia do VI edycji konkursu można przesyłać do 1 marca 2019 r. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, z dopiskiem: Wydział Rolnictwa i Rybactwa, Konkurs „Poszukiwacze Smaków”. O przyjęciu zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego. Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: (91) 44 10 233 lub poprzez e-mail: pmakatun@wzp.pl. Laureatami zostanie maksymalnie sześciu uczniów na dwóch poziomach: szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi oraz szkół ponadpodstawowych. Laureaci i pozostali uczestnicy otrzymają nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca marca br.

Główne cele konkursu to zainteresowanie młodych ludzi tematyką produktów i potraw tradycyjnych, zachęcenie do wspólnego, rodzinnego przygotowywania smacznych dań oraz odkrywania kulinarnego dziedzictwa Pomorza Zachodniego. „Poszukiwacze Smaków” to także szansa na odnalezienie kolejnych niezwykłych kulinariów z terenu województwa zachodniopomorskiego. Nasz region ma obecnie 53 produkty tradycyjne na liście prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi.

Organizatorem „Poszukiwaczy smaków” jest Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego WZ: http://www.wrir.wzp.pl/ .

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *