Gmina Gryfino coraz lepiej skomunikowana rowerowo. Pomagają eurofundusze

Sieć ścieżek rowerowych w gminie Gryfino nie tylko gęstnieje, ale staje się coraz bardziej spójna. Jeszcze w tym roku cykliści skorzystają z infrastruktury, która powstanie na odcinku Gryfino-Wełtyń. Inwestycji z pomocą przychodzą fundusze unijne. Zagwarantuje je umowa, którą w czwartek,15 lipca 2021 roku podpisał w Gryfinie burmistrz Mieczysław Sawaryn oraz marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Towarzyszyła im wicestarosta gryfińska Ewa Dudar.

Rowerowa inwestycja z Gryfina do Wełtynia to element większego, bliźniaczego projektu. W kwietniu br. Urząd Marszałkowski przyznał bowiem prawie 4 mln zł unijnego dofinansowania na ponad 5 km trasy prowadzącej z Wełtynia do Gardna. Dzięki temu – wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 120 – na dwóch kółkach będzie można pokonać znacznie dłuższy odcinek.

Sieć tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim gęstnieje. Jestem z tego dumny, bo tworzymy jeden z największych projektów dla cyklistów w Polsce. Do użytku oddawane są nowe drogi, sporo z nich jest w trakcie budowy, a część w niedługim czasie jeszcze powstanie. Włodarze innych polskich regionów chcą iść w zachodniopomorskie ślady – podkreślił marszałek Olgierd Geblewicz. – Mnie jako rowerzystę gryfińska inwestycje bardzo cieszy. Wierzę, że tak samo będzie w przypadku mieszkańców. Trasa służyć będzie do rekreacji, turystyki oraz pozwoli na dojazd do miejsc pracy czy do ważnych punktów w gminie. Nie zapominajmy także o korzyściach dla środowiska naturalnego – dodał. Budowa ścieżki Gryfino-Wełtyń to w sumie ponad 3 km nowej infrastruktury. Droga dla cyklistów będzie miała nawierzchnię bitumiczną i szerokość 2 metrów. Pojawi się także ciąg pieszy o podłożu z kostki kamiennej oraz solarne oświetlenie. Prace powinny ruszyć niebawem, bo wyłoniono już wykonawcę robót. Trasa, która m.in. umożliwi dojazd rowerem do centrum przesiadkowego w Gryfinie oraz ograniczy poziom emisji zanieczyszczeń, ma być gotowa do grudnia br.

Ruch rowerowy ma dla nas znaczenie nie tylko turystyczne. To alternatywny sposób na dojazd do pracy, do szkoły. Wzrośnie także poziom bezpieczeństwa, a komunikacja pomiędzy różnymi miejscami w gminie będzie łatwiejsza. Dziękuję za wsparcie. Szacunek dla władz samorządu województwa za konsekwencję w realizacji spójnej koncepcji tras rowerowych w regionie i pomoc w budowie kolejnych odcinków ścieżek dla cyklistów w– Ruch rowerowy ma dla nas znaczenie nie tylko turystyczne. To alternatywny sposób na dojazd do pracy, do szkoły. Wzrośnie także poziom bezpieczeństwa, a komunikacja pomiędzy różnymi miejscami w gminie będzie łatwiejsza. Dziękuję za wsparcie. Szacunek dla władz samorządu województwa za konsekwencję w realizacji spó powiecie gryfińskim – przyznał burmistrz Gryfina Mieczysław Sawaryn.

Gmina Gryfino oszacowała koszt przedsięwzięcia na 3,5 mln zł. Urząd Marszałkowski wesprze inwestycję kwota 1,7 mln zł. Środki pochodzą z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020

Projekt wpisuje się w założenia 2 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka niskoemisyjna”, działanie 2.2Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego”.

Biuro Prasowe

Łukasz Jucha

Gabinet Marszałka

 

 

 

 

 

 

To top