Galeria M – nowa przestrzeń wystawiennicza w Urzędzie Marszałkowskim

Nie tylko biura i nowoczesna sala konferencyjna w dawnym kinie Delfin. W nowej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Piłsudskiego dostępne są też przestrzenie wystawiennicze. W środę, 13 kwietnia 2022 r.  uroczyście została otwarta wystawa fotografii Marka Czasnojcia „Ku Morzu” oraz malarstwa zachodniopomorskich artystów „Okno na sztaludze”.

Dom funduszy unijnych
Prace remontowe w zabytkowym budynku przy ulicy Piłsudskiego 40 trwały ponad dwa lata. Wykonawca przejął teren budowy 10 października 2019 r. Efekt? Powstał nowoczesny, ekologiczny i przyjazny osobom z niepełnosprawnością obiekt, w którym mieszczą się wydziały zajmujące się środkami europejskimi Urzędu Marszałkowskiego. – Jesteśmy w miejscu, które śmiało możemy nazwać  domem funduszy unijnych. Chcemy jednak, żeby ten nasz europejski dom miał lokalny charakter. Dzięki inspiracji pana Stanisława Wziątka będziemy prezentowali w nim także prace zachodniopomorskich twórców   – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Poziom co najmniej „very good”
Budynek po byłej przychodni, a wcześniej szkole, po rozbudowie ma 9.070,9 metrów kw. powierzchni. Zastosowano w nim najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne zakładające obniżenie zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania do poziomu nieprzekraczającego 60 kWh/m2rok. Ponadto przebudowa budynku uwzględnia wymagania proekologicznego systemu oceny budynków BREEAM, tak aby było możliwe osiągnięcie poziomu co najmniej Very Good.
– Znajdujemy się w obiekcie, który został wybudowany na początku ubiegłego wieku. Ma charakter zabytkowy i jest pod nadzorem konserwatorskim. Jest przykładem przedwojennego modernizmu. Znajdowała się tu szkoła, przychodnia, a teraz oddajemy ten budynek dla instytucji samorządu województwa. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wszystkie bariery zostały zlikwidowane. To też obiekt wykorzystujący ekologiczne źródła ogrzewania. Mamy pompy ciepła – osiem specjalnych odwiertów  do głębokości 200 metrów! Ciepło z tego źródła będzie zasilało również nowy obiekt, który jest budowany. Na dachu jest fotowoltaika. Udostępniamy w tym obiekcie wszystkie możliwe zdobycze techniki do tego, żebyśmy w sposób ekologiczny i sprawy wykorzystywali cały potencjał tego miejsca  – wyliczał podczas spotkania  Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.
W budynku przeprowadzono prace wyburzeniowe i rozbiórkowe, a także konstrukcyjne.  Powstały pomieszczenia biurowe i sale konferencyjne, a także zaplecze techniczne, m.in. serwerownie czy pomieszczenia z przeznaczeniem na działalność gastronomiczną. Każde piętro ma określony kolor, zgodny z marką Pomorza Zachodniego. W obiekcie wymieniono i rozbudowano wszystkie instalacje, w tym pasywne instalacje grzewcze oraz wentylacyjne. Zamontowana została cała nowa stolarka okienna i żaluzje zewnętrzne. Wykonano termomodernizację i nowe elewacje. Powstał nowy węzeł cieplny i nowoczesny system klimatyzacji. Budynek został oddany do użytku w ostatnim kwartale 2021 r. Do końca ubiegłego roku trwały przeprowadzki i „rozruch” nowego obiektu UMWZ.
Nowa funkcja dawnego kina
Zmieniło się też dawne kino Delfin. To obecnie największa sala konferencyjna urzędu marszałkowskiego (zmieści nawet 200 osób), z nowoczesnym oświetleniem, systemami audio/wideo, kabinami do tłumaczeń symultanicznych, miejscem dla kamer telewizyjnych na galerii. W niej odbywały się konsultacje społeczne nowego programu operacyjnego czy konferencja dla samorządowców na temat Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Galeria M dla twórców z Pomorza Zachodniego
W nowych przestrzeniach znalazło się tez miejsce do prezentowania prac zachodniopomorskich artystów. Zobaczyć je można w Galerii M. Jako pierwsi swoje obrazy pokazali: Przemysław Cerebież-Tarabicki, Greta Grabowska, Wojciech Koniuszek, Katarzyna Szeszycka, Natalia Szynal oraz Wojciech Zieliński. Dostępna jest tez świetna wystawa fotografika Marka Czasnojcia „Ku Morzu”. – Prace te mają specjalny walor – kadru w kadrze. To zauważenie „czegoś” we własnym zdjęciu. Prace wydrukowane na specjalnym płótnie mają też walor plastyczny i mogą choć trochę konkurować z prezentowanym malarstwem. To najlepszy kontrapunkt dla zwiedzania   – mówi podczas otwarcia prof. Wojciech Bal.
Konsolidacja
W ramach konsolidacji Urzędu Marszałkowskiego powstaje też nowy budynek przy ul. Mazowieckiej 14. W budynku realizowane są prace w wszystkich zakresach robót: stawiane są ścianki działowe, trwa tynkowanie, szpachlowanie i malowanie ścian, układane są płytki posadzkowe. Trwają prace związane z montażem elewacji wentylowanej. Cały obiekt został już oszklony – zarówno w zakresie elewacji, jak i świetlika dachowego. Wykonywane są instalacje elektryczne, teletechniczne i sanitarne we wszystkich zakresach robót.
Realizacja inwestycji możliwa jest dzięki wsparciu funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego.
To top