Fundusze na in vitro dla kolejnych samorządów  

Pary ze Szczecina i Nowogardu, które chciałyby w 2022 roku skorzystać z procedur in vitro otrzymają taką szansę. To kolejne – po Koszalinie i Kołobrzegu – dwa samorządy, które zdecydowały o kontynuacji działań na rzecz leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.


Na tegoroczną realizację programów otrzymają finansowe wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego.
W sumie to ponad 170 tys. zł. 

Zarówno Gmina Nowogard, jak i Miasto Szczecin mają zatwierdzone programy leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla swoich mieszkańców. Nowogard do końca 2022, a Szczecin do końca 2024 roku. Do pierwszego z samorządów trafi 33 tys. zł, drugiego 140 tys. zł.

To piąty rok z rzędu, kiedy wychodzimy naprzeciw społecznym oczekiwaniom i udzielamy samorządom wsparcia, by mogły umożliwić swoim mieszkańcom leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Warto to robić, bo posiadanie potomstwa to największe szczęście dla przyszłych rodziców – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Szczecin po wsparcie sięgnął czwarty raz. W 2022 roku otrzyma 140 tys. zł. Dzięki przyznanemu wsparciu pary mogą ubiegać się o dofinansowanie 2 zabiegów w kwocie do 5 tys. zł każdy przy przeprowadzeniu
w całości przynajmniej 1 procedury. W poprzednich trzech latach wsparcie na in vitro przyznane Szczecinowi przez Urząd Marszałkowski wyniosło 425 tys. zł.

Nowogard skorzysta z marszałkowskiej pomocy po raz trzeci. Podobnie jak w latach 2020-2021 otrzyma
33 tys. zł. Pary mogą się starać o dofinansowanie do 10 tys. zł na jedną procedurę przy założeniu pokrycia 50% poniesionych kosztów.

Gminy, aby uzyskać wsparcie, wystąpiły do Urzędu Marszałkowskiego z pisemnym wnioskiem. Maksymalna kwota dofinansowania z budżetu województwa zachodniopomorskiego mogła wynieść do 50% wartości programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w danym roku. Pomoc finansowa została udzielona jednostkom samorządu terytorialnego, które posiadały – pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – program polityki zdrowotnej w zakresie in vitro oraz dokonały wyboru realizatora programu.

Urząd Marszałkowski przyznaje fundusze na procedury in vitro od 5 lat. Jak dotąd przekazano na ten cel ponad 700 tys. zł. Dofinansowanie otrzymywały samorządy miejskie ze Szczecina, Koszalina, Kołobrzegu, Nowogardu i Szczecinka. W 2022 roku po pomoc sięgnęły cztery gminy. W marcu uczynił to Koszalin
i Kołobrzeg, w maju Nowogard oraz Szczecin.

 

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top