Fryderyki na Pomorzu Zachodnim  

 To właśnie w Szczecinie odbędzie się w tym roku wręczenie najważniejszych polskich nagród muzycznych. Tego lata stolica Pomorza Zachodniego gościć będzie największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. O tym, które albumy muzyki poważnej uhonorowane zostaną Fryderykiem 2021 dowiemy się 25 czerwca br. podczas uroczystej gali w Operze na Zamku w Szczecinie.

Pomorze Zachodnie tworzą ludzie, których korzenie wywodzą się z różnych stron i różnych kultur. To sprawia, że możemy czerpać z ogromnej różnorodności, a nasza wrażliwość, kształtowana przez zawiłe losy przodków, czyni nas ludźmi otwartymi i ciekawymi nowych doświadczeń. Tu też odbywają się niezapomniane muzyczne wydarzenia, które prezentują olbrzymią różnorodność i bogactwo kultury muzycznej. Tym bardziej cieszę się, że to właśnie w sercu regionu – Szczecinie, uhonorujemy wspaniałych polskich artystów, twórców muzyki, którzy otrzymają najbardziej prestiżowe polskie nagrody muzyczne – Fryderyki 2021 – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Fryderyki to nagroda polskiej branży muzycznej, przyznawana za dokonania fonograficzne minionego roku. W dziedzinie muzyki poważnej wręczana jest w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną oraz od baroku do współczesności.

O tym, które albumy muzyki poważnej uhonorowane zostaną Fryderykiem 2021 dowiemy się 25 czerwca br. podczas uroczystej gali w Operze na Zamku w Szczecinie. Wręczeniu statuetek w zabytkowych murach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie towarzyszyć będą koncerty w wykonaniu znakomitych polskich artystów. Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

Tego dnia wręczone zostaną także szczególne nagrody – Złote Fryderyki, którymi Rada Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej uhonorowała w tym roku dwie wybitne postaci polskiej kultury muzycznej: śpiewaczkę i pedagożkę Jadwigę Rappé oraz dyrygenta, dyrektora naczelnego i artystycznego Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis” – Jana Łukaszewskiego.

Relację z uroczystej gali wręczenia Fryderyków 2021 w kategoriach muzyki poważnej będzie można obejrzeć w telewizji TVP Kultura, a także wysłuchać na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.

Kolejną odsłoną Fryderyk Festiwal 2021 w Szczecinie będzie gala muzyki rozrywkowej i jazzu. Koncerty z udziałem nominowanych artystów odbędą się 5 sierpnia br. w Hali Netto Arena.

Więcej informacji, a także pełne listy nominowanych dostępne są na stronie: www.fryderyki.pl

Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna

Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Województwo Zachodniopomorskie

Partnerzy merytoryczni: Związek Artystów Wykonawców STOART, Szczecińska Agencja Artystyczna

Patroni medialni Gali muzyki poważnej Fryderyk 2021: TVP Kultura, Program Drugi Polskiego Radia, Magazyn Presto

Patroni medialni Gali muzyki rozrywkowej i jazzu Fryderyk 2021: telewizja TVN, portal Onet.pl, Radio Zet

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top