06-07-2019 » Dziwnów, Powiat i region

.Festyn Rybaka w Dziwnowie

Dziś w sobotę 6 lipca 2019 r., jak co roku w Dziwnowie, na terenie Przystani Sezonowej przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 2a trwa jedno z najpopularniejszych wydarzeń sezonu letniego w Gminie Dziwnów – Festyn Rybaka pod nazwą „Ster na Dziwnów”.

Podczas Festynu nie zabrakło wielu typowo rybackich wydarzeń, tj. parada kutrów, darmowa smażona ryba, opowieści o specyfice pracy na morzu. Odbył się pięciobój rybacki, a wieczorem odbędą się również koncerty i pokaz sztucznych ogni. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzania okrętów Marynarki Wojennej.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14:00 złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem „Rybaków, którzy oddali życie morzu” złożonych przez przedstawicieli gminy Dziwnów w towarzystwie Starosty Kamieńskiego, rybaków oraz ich rodzin. Cześć pamięci rybakom, którzy na zawsze pozostali na morzu oddały załogi kutrów rybackich, które w drodze na festyn zatrzymały się przed pomnikiem. Z jednego z kutrów przedstawiciele rybaków i ich rodzin spuścili na wodę wieniec poświęcony pamięci rybaków, którzy poświęcili swoje życie morzu.

Nie zabrakło, jak co roku, słynnej już w Polsce Biesiady Rybackiej, podczas której każdy obecny na Festynie mógł spróbować za darmo smaku licznych potraw z ryb, którą specjalnie dla gości festynu przygotowali rybacy i ich rodziny. Ryb nie zabrakło dla nikogo. Rybacy przekazali na ten cel kilka ton ryb. O godzinie 19:00 Dziwnów odwiedził Neptun ze swoją świtą, by wspólnie uświęcić święto rybackiej braci.

Jutro 7 lipca 2019 r. dalsza część uroczystości poświęcona ludziom morza. Rozpocznie ją o godzinie 12:00 Msza Święta w kościele p.w. św. Józefa. Po Mszy nastąpi przemarsz wspólnie z Orkiestrą Marynarki Wojennej na Wybrzeże Kościuszkowskie, gdzie o godzinie 13:15 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej okrętu Marynarki Wojennej ORP Puck oraz o godzinie 13:30 Koncert Orkiestry Marynarki Wojennej z 8 Flotylli Obrony Wybrzeże ze Świnoujścia.

W.T.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *