E-wolontariat i zdalna pomoc

Jak bezpiecznie wspierać organizacje pozarządowe i inicjatywy społeczne w obecnej sytuacji ? Z pomocą przychodzi e-wolontariat – to nie tylko realne wsparcie dla organizacji, ale także możliwość rozwoju różnorodnych talentów i umiejętności. Czym tak właściwie jest e-wolontariat ?

E-wolontariat to nic innego, jak wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu. E-wolontariusze pomagają organizacjom w zadaniach takich jak pisanie (np. artykułów na bloga), tłumaczenia, projektowanie grafiki (np. ulotek), a nawet wsparcie w koordynacji zadań pomocowych (np. w organizacji akcji wolontariackich zakupów dla seniorów). Możliwości jest bardzo wiele – wszystko zależy od potrzeb organizacji i umiejętności wolontariuszy.

Charakterystyczne dla e-wolontariatu jest to, że wolontariusze najczęściej pomagają w tzw. mikrozadaniach – zadaniach o małej złożoności, polegających na wykonaniu jednej, konkretnej czynności, których wykonanie zajmuje krótki czas (najczęściej do 3 godzin). Nie tylko ułatwia to zdalną koordynację takich zadań ze strony organizacji, ale też sprawia, że e-wolontariat jest dostępny dla każdego. E-wolontariuszem/e-wolontariuszką może zostać każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, wykształcenie czy godziny pracy lub nauki – wystarczy chęć do działania i trochę wolnego czasu.

Jak pomagać przez Internet ?

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w e-wolontariacie, warto zajrzeć na (link): TuDu.org.pl – platformę, na której znajdziesz zadania od organizacji z całej Polski. Po zarejestrowaniu się na stronie możesz łatwo filtrować zadania, aby znaleźć to najlepiej odpowiadające Twoim umiejętnościom. To dobry sposób na pomaganie organizacjom w mikrozadaniach, które najbardziej Cię interesują. Jeśli zaś chcesz związać się z organizacją na dłużej, ogłoszenia od organizacji poszukujących e-wolontariuszy możesz znaleźć również na innych stronach poświęconych organizacjom pozarządowym czy wolontariatowi – takich jak np. ngo.pl czy Ochotnicy Warszawscy.

Warto podkreślić, że e-wolontariat ma bardzo różne oblicza i formy – zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy wiele aspektów naszego życia i inicjatyw społecznych przeniosło się do sieci. Jeśli szukasz inspiracji, na blogu (link): portalu e-wolontariat.pl znajdziesz wiele innych pomysłów na pomaganie z domu.

Zorganizuj e-wolontariat – weź udział w minikursie !

Jeśli Twoja organizacja chciałaby rozpocząć współpracę z e-wolontariuszami, ale zastanawiasz się, jak ją zorganizować (np. jak wymyślić i opisać mikrozadania oraz jak zrekrutować e-wolontariuszy), warto rozważyć udział w minikursie mailingowym ! Na przełomie listopada i grudnia Fundacja Dobra Sieć uruchamia bezpłatny minikurs mailingowy “E-wolontariat krok po kroku” , podczas którego przez tydzień w formie krótkich, praktycznych porad wysyłanych mailowo nauczymy was, jak zaplanować i wdrożyć współpracę z e-wolontariuszami. Zapraszamy ! Więcej informacji o kursie i link do zapisów: minikurs.e-wolontariat.pl

Krzysztof Zawiliński

 

To top