21-12-2017 » Powiat i region

Od dziś astronomiczna zima! Jutro ta kalendarzowa

Choć za oknami w pełni jakby aura przypominająca głęboką jesień, to pewnie nie wszyscy kojarzą poprzez gorączkową przedświąteczną lataninę, że dziś o godzinie 17:28 nadeszła do nas astronomiczna zima. Nastąpiło to w dniu przesilenia zimowego, gdy słońce góruje nad zwrotnikiem Koziorożca.

Dziś też słońce (niewiele go jednakowoż było) schowało się za horyzontem o godzinie 15:47 i był to najkrótszy dzień w roku, bowiem trwał ledwie 7 godzin i 42 minuty.

Z kolei zima kalendarzowa rozpoczyna się 22 grudnia, czyli jutro.

Zima skończy się oczywiście wraz z nadejściem wiosny. W 2018 roku równonoc wiosenna wypada 20 marca. Wtedy powitamy wiosnę astronomiczną. Natomiast wiosna kalendarzowa rozpocznie się dzień później.

Zima kojarzy się (ostatnimi czasy raczej z rzadka) ze śniegiem, a zarazem ze sportami zimowymi czyli jazdą na nartach, łyżwach czy sankach oraz lubianym przez milusińskich lepieniem bałwana. W obecnych czasach, kiedy klimat się ociepla, ze śniegiem bywa różnie. Bywa że jest, że popada, gdy kładziemy się spać. Tak było choćby kilka dni temu. A kiedy wstajemy nie ma po nim śladu lub zamienił się w szarą i ponurą breję. Więcej szans na skorzystanie ze swojej ulubionej formy rozrywki mają ci, którzy uwielbiają jazdę na łyżwach na lodowiskach, takie jak choćby w Dziwnowie czy kamieńskim ślizgowisku, które zwane jest też lodowiskiem syntetycznym.

Chociaż zima zaczyna się najkrótszym dniem w roku, od tego momentu będzie już coraz lepiej. Od teraz dni będą coraz dłuższe, a słońce będzie towarzyszyło nam coraz częściej przez większą część dnia. Jednak nim to nastąpi, musimy uzbroić się w zwykłą cierpliwość. Musimy – bo nie mamy innego wyboru, przetrwać te zimowe krótkie dni, a przede wszystkim, bardzo dłużące się wieczory.

Co nas czeka w zimowym kalendarzu?

Zima to przede wszystkim święta Bożego Narodzenia, które już za chwilę. Wigilia wypada w tym roku w sobotę, pierwszy i drugi dzień Świąt to, odpowiednio, poniedziałek i wtorek.

Cały tydzień pomiędzy Świętami, a Nowym Rokiem szkoły mają wolne.

2018 rok przywitamy w nocy z niedzieli na poniedziałek. Z kolei 6 stycznia to święto Trzech Króli. Jest (od niedawna zresztą) dniem wolnym od pracy i wypada on w sobotę. W zamian otrzymamy inny dzień wolny.

Przypomnienie dla wnucząt – 21 stycznia wypada Dzień Babci, a dzień później (22 stycznia) obchodzimy Dzień Dziadka. 2 lutego to święto Matki Boskiej Gromnicznej (Ofiarowanie Pańskie). Ten dzień kończy obchody Bożego Narodzenia, zatem choinki powinny być już 8 lutego to święto pączków i faworków, czyli Tłusty Czwartek. rozebrane i jest to czas kiedy nie powinno się już śpiewać kolęd.

8 lutego to święto pączków i faworków, czyli popularny Tłusty Czwartek. Wraz z tym dniem zaczyna się ostatni tydzień karnawału. Popielec w 2018 roku wypada w środę 14 lutego – to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Tego samego dnia, czyli 14 lutego, mamy Walentynki, a 15 lutego wypada Dzień Singla. 8 marca będziemy świętować Dzień Kobiet.

Prognoza pogody na święta

Dwa lata temu, w roku 2015, w Wigilię w naszym regionie, a dokładnie w Świnoujściu, było aż 14 stopni powyżej zera! Rok temu w Kamieniu Pomorskim było ponad siedem stopni powyżej zera. Same święta były pochmurne, po wodzie i wyjątkowo jak na tę porę roku, ciepłe. Z temperaturami od 7 do 12 stopni.

A jaką pogodę prognozują synoptycy na nadchodzące właśnie święta? W Wigilię ma być 8 stopni C i będzie pochmurno. Podobnie przez dwa dni świąt, kiedy temperatura oscylować będzie w okolicy 5 – 9 stopni C. I też nie spodziewajmy się promieni słonecznych, bowiem niebo będzie szczelnie pokryte chmurami. Na szczęście nie będzie padać. Być może gdzieniegdzie lokalnie. I to sporadycznie.

Cóż przysłowie: „Barbara po wodzie, top święta po lodzie” – ostatnio ani na jotę się nie sprawdza. Anomalii pogodowych zatem mamy ciąg dalszy.

Podobnie pogodowy jak święta ma być Sylwester i Nowy Rok. I na pewno co najmniej do Trzech Króli (6.01.) nie spodziewajcie się dzieci białego puchu z nieba.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *