Dzierżawa wydzielonych plaż przez międzyzdrojskie hotele – tak czy nie?

17 lutego 2016 r. w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach odbyło się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady Miejskiej, na którym omówiono sprawę dzierżawy plaż przez hotele. Debata podczas sesji była wyważona. Miała jednak swój dalszy ciąg na stronie internetowej. Pośród mieszkańców Międzyzdrojów zawrzało, na ten temat wypowiedziało się bardzo wielu mieszkańców Międzyzdrojów, jak również przyjeżdżających tu turystów. Główny spór dotyczył sprawy ważnej dla licznie przyjeżdżających nad morze turystów. Czy Gmina powinna wydzielić dla niektórych hoteli część plaży dostępnych tylko dla gościu tych hoteli czy nie? Głosy są podzielone. Więcej z wypowiadających sie osób jest przeciwna takim rozwiązaniom.
Kto ma rację i jakie rozwiązanie jest wskazane, pokaże czas. Nam wydaje się, że podjęcie decyzji w tej sprawie nie jest takie proste. Rada powinna zaciągnąć opinii mieszkańców Gminy na ten temat. Powinni wypowiedzieć się również właściciele Hoteli, pensjonatów, apartamentów – Ci wszyscy, którzy goszczą u siebie turystów. Decyzja o wydzieleniu części plaż dla niektórych hoteli będzie miała konkretne skutki. Każdy z podmiotów przyjmujących turystów, chciałby mieć takie przywileje. Ale dla wszystkich plaży nie starczy. Nie każdy z wynajmujących pokoje, apartamenty, ma dostęp do morza. Woda, plaża według obowiązującego prawa jest dla wszystkich. Każdy z nas na miejscu właścicieli hoteli chciałby mieć osobną plażę tylko dla swoich gości. Każdy kto nie ma dostępu dla siebie do plaży i wody będzie przeciwny takim ograniczeniom. Władze gminy, radni przed podjęciem decyzji powinni przeprowadzić pełną analizę, których turystów w Międzyzdrojach jest najwięcej i którzy przedsiębiorcy i turyści dają największe wpływy do kasy gminy.

Waldemar Taranowicz

Poniżej publikujemy część komentarzy zamieszczonych na stronie “http://www.naszemiastomiedzyzdroje.com.pl/dzierzawa-plazy/”

“Wydzierżawienie hotelom odcinków plaży w Międzyzdrojach nie da się porównać do identycznego działania w kąpieliskach hiszpańskich, francuskich, włoskich itp itd. Tam przewaga liczbowa urlopowiczów z dużych hoteli jest na tyle znacząca, że takie rozwiązanie staje się bardzo praktyczne dla prawie wszystkich gości. W Międzyzdrojach zdecydowanie przeważają goście z drobnych pensjonatów, z apartamentowców, z pól namiotowych i campingowych itd. Przeciwko tej dzierżawie przemawia niesamowity tłok na międzyzdrojskich plażach. Ułatwienie plażowania gościom renomowanych, drogich hoteli to strzał we własną stopę. Nie zapominajmy również, że Międzyzdroje, to kąpielisko, do którego licznie przybywają rodziny z małymi dziećmi, nie każmy więc im chodzić kilometrami na wolną plażę. Nie róbmy z Międzyzdrojów, na siłę uzdrowiska dla zamożnych, bo tak naprawdę to tego rodzaju gości jest bardzo niewielu.”
“Pan Burmistrz chyba zapomniał o tym ze Turyści tutaj nie mieszkają a My Miedzyzdrojanie tak! Pozwolę sobie zasugerować Panu aby nigdy ale to nigdy nie dzielił Pan ludzi na lepszych i gorszych! Nikt Panu takiego prawa nie dał. Jeśli Właściciele i Dyrekcja Hoteli w Międzyzdrojach pokazuje nam jak to nie jest wspaniale za granicą, jak są pięknie podzielone plaże TO NIECH WYPADAJA ZA GRANICE! Czego tu szukają?! A Mieszkańcom gdzie Pan każe iść się opalać? Do lasu jak dzicz bo wniosek z tego ze Rada i Pan we własnej osobie ma nas właśnie za takich! Oby do końca tej tragicznej w skutkach dla miasta kadencji…. ”
“|Burmistrz chce żeby Międzyzdroje były jak Wilkowyje nawet często używa słowa Dyl, Czerepacha już ma z Warnowa od zakłócania nie wygodnych tematów i pomysłów, społeczeństwo które można wykołować to mieszkańcy i handlowcy.”
“Kiedyś wydmy podlegały ochronie, dzisiaj dla złotego bożka naturalna wydma podlega zabudowie. To nie skała tylko naniesiony piasek. Pas plaży tzw pas techniczny od brzegu do korony wydmy nie powinien być zagospodarowany.”
‘Zgadzam się na taką dzierżawę jako mieszkaniec, ale proszę dać tereny np od Gromady w stronę Lubiewa, A jak sie nie przestrzega warunków to nie powinno dawać się już nic .Takie powinny być zasady.”
“Co to znaczy tylko spokój? To że stać hotel na dzierżawę plaży to jeszcze nic nie znaczy. Zazdrość też nie ma nic do rzeczy. Skoro taki hotel jak Amber nie trzyma się umowy i inaczej mówi a inaczej robi. Mamy kilka takich przykładów. Wydzierżawia sie 5m2 a zajmuje 8 ale płaci się za 5m2. Zawsze zgodnie z zasadą „broń Boże uczciwie „
“Po co tyle szumu, jakaś zazdrość przemawia?? stać Hotele na dzierżawę, niech płacą i niech korzystają. Tylko spokój……”
Stanisław Kaplica pisze: “Zapachniało trzecim światem. Biała murzyn druga klasa płacić podatki i sprzątać po Panach hotelowych pierwsza klasa i jeszcze za te śmieci pierwsza klasa biała murzyn druga klasa zapłacić poprzez opłata śmieciowa.”
“Za takie słowa i podział w Świnoujściu jechał by już na taczce, co mieszkańców ma obchodzić interes i goście Aurory czy Amberu, jak Burmistrz się z mieszkańcami nie liczy, a udaje że szanuje handlowców i stawia ich w sytuacji bez wyjścia.”
“To czy w takim razie WOPR nie powinien na tych terenach być zapewniony? Czyli mniejszy wydatek dla gminy czyli pieniążki zostają w budżecie. Co do wagonów bardzo ciekawa klasyfikacja.”
“Musisz przekonać do pomysłu panów z pewnego stowarzyszenia już wyliczają ile plaża kosztuje.”
“Czy ty tu widzisz jakieś stowarzyszenie? Widzę tupet burmistrza które dzieli nas społeczeństwo na klasy. Widzimy taka pewność siebie pana Burmistrza ze to jest porażające. PO CO MA SIĘ LICZYĆ Z MIEJSCOWYMI SKORO MA RADNYCH ZA SOBĄ TO PO CO DYSKUTOWAĆ. Cyt .ja wam to mówię. …”
“Jeszcze SĄ wagony dla bydła .Może tam Panie burmistrzu miejscowych pan widzi?”
“Dla miejscowych na pewno znajdzie się miejsce na plaży ale z propozycji może pan skorzystać będzie pan wyglądał sobie przez okienko może nawet z widokiem na plażę.”
“Propozycja to była od BURMISTRZA i to on podzielił społeczeństwo. Oglądaj ze zrozumieniem bo tego już nie można zmienić ani zagłuszyć obrońcom.”
‘Ty oczywista oczywistość czy jest choć jeden temat na komentarzach w których nie jesteś ekspertem? Taki schemat jest od x lat i co roku dyskusje o dyskryminacji, segregacji, dzielenie ludzi na kategorie czyli tradycji staje się zadość biadolenie musi być
Przyjdzie lipiec i wszyscy jak co roku zmieszczą się na tej plaży bez podziału na kategorie.
Na marginesie i jest to tylko moja sugestia czy nie lepiej odejść 300m za bazę gdzie jest o wiele więcej miejsca praktycznie luz niż wbijać się koło Amberu gdzie jest szprotkarnia no ale każdy ma swój sposób na wypoczynek jedni wolą ścisk bo koło Amberu inni wybiorą więcej luzu.”
Gość pisze: “Z WPN nie było do tej pory żadnego problemu i trzeba mieć nadzieję że tak zostanie. tam można się opalać i kapać w otoczeniu prawdziwej zielni. dodatkowe atuty są takie iż pod klifem zawsze słabiej wieje i nagrzany klif oddaje ciepełko czyli tam jest prawdziwy skarb Międzyzdrojów” -czyli można tam korzystać zamiast zatłoczonej plaży koło hoteli.
Redakcja pisze: “Skoro na terenie WPN można z plaży wędkować, to i można się kąpać i opalać. Gdyby park zabronił wędkowania, to by tylko została plaża na Lubiewie do tych celów – (nie zabroni bo sam organizuje zawody wędkarskie z plaży). Jak widać przepisy nie są tam aż tak rygorystyczne jak niektórzy narzekają. To jest i będzie redakcji ulubiona plaża – stosunkowo blisko, niesamowite widoki i ten magiczny spokój. Ci co często wędkują latem na terenie WPN, to połowę turystów na tym terenie z widzenia znają, bo te grono turystów co roku tylko tam plażuje (nawet mają swoje stałe miejsca i zawsze co roku budują zagrody ze starych gałęzi, które wszędzie tam leżą pod klifem – prawdziwa dzika natura). Jaka klasa ludzi tam się opala – tego nie wiem, ale nie pozostawiają po sobie śmieci na plaży WPN (plaża jest czysta i nie potrzeba grabić, kosze na śmieci są co kilkadziesiąt metrów i regularnie opróżniane).”
“Gość pisze: “To przepraszam – żeby mieć „klasę I” – ewentualnie „kuszetkę” w centrum plaży i nie tarabanić się z 2 dzieci kocem z wiaderkami i łopatkami w stronę Gromady Las -to muszę w dniu ewentualnego plażowania z rodziną jako mieszkanka wykupić sobie dobę w lepszym hotelu? Bo co ja gorsza jak płacę podatek za dom i inne opłaty dla miasta? Sorry ale jak to oglądam to mam focha na burmistrza. Ja rozumiem że hotel przy plaży to i chce plażę ale jak się potworzą sektory AURORA AMBER SLAVIA itd. to gdzie plażować?”
mieszkanka pisze: “Panie Burmistrzu, myli się Pan. Pociąg jest własnością danej spółki. To tak jak w hotelach czy prywatnych kwaterach wybieramy pokój o wyższym standardzie. Nawet hotele mają pokoje i apartamenty, i tam jest inny standard, jak i cena. Natomiast plaża nie jest własnością jakiejkolwiek spółki. To tak jakby zapracowani mieszkańcy chcieli mieć zagwarantowane, że jeśli znajdą czas to mają swoją plażę bez turystów. Ponadto dlaczego to z naszych podatków ma być sprzątana plaża „hotelowa”?”
Gość pisze: “Klasa druga jest od posprzątania rano plaży i wypad z plaży Tutaj ma być luzik dla swoich i wybranych hoteli. Czego sie czepiacie juz znacie miejsce w szeregu i nie podskakiwać. Bo straż miejska przyjedzie i mandacik wlepi.”
najgorszy sort pisze: “Ja jestem trzecia klasa, mam dzieci i nie wynajmuję”
Gość pisze: “Bo jesteś do płacenia podatków.”
Gość pisze: “Słysząc słowa pani dyrektor hotelu Amber, że w czasie festiwalu hotel nie zarabia, że przynosi straty, to może zastanówmy się z dyrektorami Festiwalu nad ideą i formułą Festiwalu Gwiazd by przynosił komercyjne zyski. Zadam jednak pytanie, od kiedy to sponsor liczy na zyski? Odpisuje sobie koszty darowizny od podatku i tyle w temacie. Od kiedy to impreza w sumie kulturalna ma przynosić zyski? Nigdy nie ma zysków gdy impreza nie ma handlowo rozrywkowej formuły i żadnego show???”
Gość pisze: “Wyrobnicy na start podatek w zębach zanieść do urzędu utrzymać watachę urzędników i nie zbliżać się do plaży bo wstyd przynośicie druga klaso.
gość pisze: “Taki wczasowicz, który przyjedzie do kwaterodawcy i będzie musiał iść 5 km , żeby mieć miejsce. W następnym roku podziękuje i pojedzie np. do Świnoujścia. A wtedy przyjadą tylko zamożni i będą oczywista oczywistość w hotelach.
Gość pisze: “To strefa płatnego parkowania jest dla kogo? To plajta i liczenie kasy znajdującej się w chmurach. Działania naszych włodarzy uważam za potencjalnie sprzeczne z zamysłem zarabiania kasy na wszystkich i wszystkim co się rusza.”
7. Chia pisze: “Dzierżawa plaży dla takiego czy innego hotelu wydaje się potrzebą czasu. Gdyby wszyscy kwaterodawcy się Zjednoczyli i nazwali się umownie Zespołem Hotelowym Kwaterodawcy Prywatnych to pod względem liczby przyjmowanych gości byłby to największy „hotel” w mieście? To pytanie kieruję do Radnych by rozpatrywali i dbali o interes kwaterodawcy patrząc jak na jeden hotel składający się z wielu małych „hotelików”. Wracając do dzierżawy plaży dla hoteli widzę to tak. 1 zagwarantować swobodne przejście brzegiem morza przez dzierżawiony odcinek plaży. 2 Odcinek plaży strzeżonej gmina powiększa o sumę łącznej powierzchni dzierżawionej . Dlatego że dzierżawione odcinki plaż z zasady znajdują się w obrębie plaży strzeżonej. W przyszłości może tak się stać że na całej plaży strzeżonej będą tylko plaże hotelowe a turyści kwaterodawców prywatnych zostaną „wypchnięci” poza obszar plaży strzeżonej.”
nikiel pisze: “Przepraszam, nie zrozumiałem, to brzeg morza też będzie ogrodzony, bez swobodnego przejścia dla turysty drugiej i trzeciej klasy czyli gorszego sortu? Z tego co napisane jest w Twojej wypowiedzi tak wnioskuję, cytuję : 1 zagwarantować swobodne przejście brzegiem morza przez dzierżawiony odcinek plaży.”
“Inny problem, skoro plaża jest wykupiona-dzierżawiona z plaży publicznej, to jakim prawem nie ma swojego ratownika? 900 m 2 plaży do tego zobowiązuje chyba , zabezpieczyć swoich turystów czyli gości hotelowych. Z naszych podatków dotowani są ratownicy dla naszych gości i dla nas skoro nam się ogranicza plażę( w przyszłości plaża miejska będzie tylko i wyłącznie hotelowa, to jakim prawem mamy utrzymywać ratowników i czyszczenie plaży z pieniędzy gminnych???Maszyna czyszcząca nie omija plaży dzierżawionej nad ranem bo nie omija!!! Ja płace za to czyszczenie w daninach jak i TY i TY Mieszkańcu.”
Chia pisze: “Taki zapis jest konieczny by komuś nie przyszło do głowy rozciąganie parawanów w poprzek plaży od wydm aż do samej wody uniemożliwiając przejście suchą nogą. Jest to konieczne z uwagi na zauważalną ekspansję hoteli i nie dochowywanie zapisów w umowach o czym mówił pan Bobek.”
nikiel pisze: “Umowy można zmienić, tu masz rację trzeba zapobiec ekspansji hoteli. Przejście zapewnić! SŁUSZNIE! Będziemy oglądać jak się opalają i iść dalej jak w ZOO chyba, że zasłonią się wysokimi parawanami. Dalej jest WPN i koniec pieśni o turystycznej miejscowości dla normalnych ludzi. Komercja. Niech wtedy komuś przyjdzie do głowy pomysł by za nasze gminne pieniądze dosypywać piasku na plażę, bo morze zabrało i hotelowi mają wąski długi pasek. Zatrzymasz to wciskanie kitu, że to dla Polaków?”
Chia pisze: “Dzisiaj sprawa wydzierżawienia plaży dla trzech hoteli nie stanowi wielkiego zagrożenia. Jednak podobnie było z imigrantami. Kilku czy kilkunastu nie stanowiło problemu do czasu gdy nie pojawiła się fala imigrantów. Dlatego zwraca uwagę na ten problem już teraz zanim reszta hoteli i dużych pensjonatów złoży swoje wnioski.”
Gość pisze: “Dzierżawa plaży, ogrodzony i chroniony odcinek z własnym ratownikiem i uzbrojonym wykidajłem! Przyjdzie taki „nowy gość” turystycznie z zachodu ALE z prawem do pobytu w granicach strefy Schengen a na kobiety w bikini będzie się nie tylko ślinił. Od takich będzie chroniony teren hotelowy? Wiem, państwo od hoteli o tym głośno nie mówią publicznie. Ten sezon będzie bardzo trudny. Plaże wschodnich Niemiec mogą być owiane już szariatem. Polska, ponoć kraj szowinistów i rasistów jak nas smarują w DE gazetach ale jest widać bezpiecznym krajem dla spokojnych niemieckich gości. Jak nigdy zabukowali wszystkie miejsca w hotelach. Szanowni radni, panie burmistrzu, pani burmistrz, czy państwo myślą o bezpieczeństwie wszystkich gości w Międzyzdrojach oraz na naszych plażach? Sprzedacie plaże hotelom, to krótkowzroczne a gdzie bezpieczny wypoczynek dla polskich dzieci? Na Lubiewie i dalej? Pan prezydent podpisał ustawę 500 zł dla drugiego i następnych dzieci, rodzice kupią coś i zafundują im wakacje nad morzem. A tu plaża zarezerwowana … wykupiona z napisem którego nienawidzę, Nur für HOTEL. Wolne na dzikiej plaży bez ochrony, bez ratowników? Nie każdy tatuś wypoczywający z dala od miasta ma w bagażniku kije do golfa i nie każdy gra w baseball. Jeśli większość turystów pojedzie jednak na dzikie plaże, po jaki dzwonek robicie płatne strefy parkowania? To przecież nonsens.
Gość pisze: “Brawo Panie burmistrz po co Pan rozmawiasz z drugą kategorią masz pan rację rabać nierobów miedzyzdrojskich niech się w końcu za robotę zabiorą.”
Gość pisze: “Następni pakują walizki. Inni nie chcą wracać.”
mieszkaniec 2 pisze: “Piękna wymowa o trzech siódemkach. Dlaczego nie przestrzega Pan takich uwarunkowań podpisując umowy dzierżawy do 3 miesięcy i to w centralnym punkcie promenady ( podpisane umowy już na ten rok), choć dzierżawcy przykład roku zeszłego nie wywiązywali się z podpisanych warunków (zajmowany większy teren, przedłużony samowolnie czas dzierżawy ).Jaka jest 100% gwarancja że spółka nie wybędzie się po pewnym czasie udziałów? Koszt dzierżawy to również koszt utrzymania spółki czyli np. pani prezes i spłaty kredytu z odsetkami.? Projekt wykonany przez panią , która praktycznie wykonała jak wynika z pana wypowiedzi projekt całej promenady i nie tylko. Szkoda ,że nie zapytano innych projektantów. Przypuszczalnie nie jeden przedstawił by inną wizję. Czy przedstawiony projekt odnosi w 100% to co zostanie.”
Gość pisze: “Aurora dzierżawiła plażę od trzech lat”
Gość pisze: “O to ze jestem mieszkańcem tej gminy place podatki i takie coś mi ubliża ze jestem drugiej kategorii .Jemu już rozum odebrało.”
Gość pisze: “ludzie od kilku lat Aurora i Amber dzierżawią plażę o co tyle szumu”
letni mieszkaniec ze Śląska pisze: “To jakaś totalna bzdura ,plaża jest dla społeczeństwa ,a nie dla wybrańców. Kogo pan reprezentuje panie burmistrzu????
Gość pisze: “No co – mieszkańcy do pracy i podatki płacić a goście hotelowi będą się bawić .Społeczność drugiej klasy do roboty plaża wam w głowie porąbało miejska społeczność Wy to wyrobnicy jesteście…”
Mieszkanka pisze: “To już przesada. Burmistrz ujawnia swoje oblicze. Powiedział jakie ma zdanie o zwykłych mieszkańcach i turystach nie hotelowych. Druga klasa. A co z hasłami -przyjazne miasto. Zmieńmy na miasto tylko dla bogatych. Tylko 1 klasa.”
“gość ” pisze: A kiedy będę mógł zarezerwować sobie kawałek plaży na czerwiec ?- Są już jakieś terminy ? bo mi braknie miejsca. Proszę o wiadomość. Ślązak.
“gość ” pisze: “Proszę zobaczyć film od 57 minuty jak Burmistrz podzielił mieszkańców na pierwszą i druga klasę to trzeba mieć tupet.”
Poldek pisze: “Nie wynajmuję kwater , ale przyjeżdża do mnie latem wnuk -student. Wystąpię do RM o wydzierżawienie mi w okresie wakacji (10.06. 2016 – 25.09.2016 ) dwóch metrów kw. plaży na prawo od zejścia K . Chłopak zostawia w mieście sporo gotówki , bo lubi zdrowo zjeść ,jak poderwie dziewczynę to jej też sporo funduje, a wieczorami szaleje na dyskotekach i w pubach . W Copacabanie też. Więc uważam że te 2 m. kw. piachu należą mu się jak psu micha.”
Mieszkaniec pisze: “Plaża to dobro wspólne wszystkich Mieszkańców! Nie powinno zostać wydane zezwolenie na dzierżawę plaży, gdyż godzi to w interesy Nas Międzyzdrojan. Władza nie powinna dzielić Kwaterodwacow od Gości Hotelowych bo goście maja pieniądze. Panie Burmistrzu, sprowadzę Pana na ziemie i powiem od razu ze nie wszystkich stać na 1 czy 2 klasę! Uważam to za obraźliwa wypowiedz.
Pozdrawiam Mieszkaniec
8. Gość pisze: “Panie radny Jakubowski sam przewodniczący rady śmiał sie z pana wypowiedzi ,zgadnie pan o czym to świadczy?.Czyli miejscowy ,mieszkaniec innej gminy będzie mógł tylko popatrzeć na plaże? Pan oprowadza wycieczki i co pan wczasowiczom powiesz ze plaża jest dla wybranych hoteli w Międzyzdrojach? Przestań pan sie ośmieszyć i pan jest przewodniczącym komisji rewizyjnej błazenada. Co do pana zamiłowania życzę panu aby pan na spływie kajakowym trafił na odcinek szlaku rzeczonego wydzierżawiony przez kogoś a może jakiś hotel .Bierzesz pan kajak pod rękę i zapierd….laż pan po łące – od odpoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *