22-10-2015 » Powiat i region, Świerzno

Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekty ostatniego odcinka S 3 między Troszynem a Świnoujściem! zaczyna planować nową S3 do samego Świnoujścia.

Jak informuje portal wyborcza.pl w artykule Mariusza Rabenda ¬”Dyrekcja dróg zaczyna planować nową S3 do samego Świnoujścia”. w ubiegłym tygodniu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetargi na projekty i budowę lub modernizację S3 między Szczecinem i Troszynem. Teraz rozpoczynają się prace planistyczne nad ostatnim, północnym odcinkiem przyszłej trasy ekspresowej.
Z materiału zamieszczonego na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i autostrad Oddział Szczecin wynika że, ogłoszono przetarg na wykonanie Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego (STEŚ) wraz z materiałami do wydania decyzji środowiskowej dla drogi S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn o długości ok. 34,5 km . Tym samym ruszą prace przygotowawcze dla ostatniego odcinka drogi S3, który nie ma wydanej decyzji środowiskowej (czyli określonego wariantu realizacyjnego). W poniedziałek (12.10.2015) zostały ogłoszone przetargi na realizację pozostałych odcinków S3 w naszym regionie – od obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic do Szczecina. Budowa odcinka S3 Świnoujście – Troszyn planowana jest w latach 2018-2022.
W dokumentacji, na którą został w poniedziałek 12 października ogłoszony przetarg zostaną dokładnie przeanalizowane możliwe warianty przebiegu drogi, określone jej parametry techniczne i zbadany wpływ drogi na środowisko naturalne. Na podstawie analizy wielokryterialnej zostanie wskazany preferowany przez inwestora – najkorzystniejszy wariant realizacji tej drogi. Ostatecznego wyboru wariantu dokona w decyzji środowiskowej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Cała dokumentacja studialna wraz z raportem oddziaływania na środowisko ma być gotowa w ciągu 12 miesięcy od daty zawarcia umowy,
Droga ekspresowa S3 rozpocznie się od terminalu promów morskich w Świnoujściu (rejon obecnego skrzyżowania ulic fińskiej i duńskiej). Odcinek kończył się będzie na istniejącej obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic. Droga będzie przebiegała przez Woliński Park Narodowy, który zajmuje całą szerokość wyspy Wolin. Ze względu na specyfikę tego obszaru większość wariantów nie będzie znacząco odbiegała od obecnego przebiegu DK nr 3.
Z informacji tej wynika, że prace nad dokończeniem modernizacji drogi S 3 zostały przyspieszone. Spora w tym zasługa naszej redakcji, która wielokrotnie poruszała ten temat na łamach gazety Pomorzanin i portalu echokamienia.pl.
Jak na razie można dziś powiedzieć parafrazując stare przysłowie ” Ta jaskółka wiosny nie czyni”. Ale powiedziano “A” więc trzeba będzie powiedzieć B,C… i aż do Z. Mamy nadzieję, że po wyborach do Sejmu i Senatu w tej sprawie nic się nie zmieni i prace będą kontynuowane lub wręcz przyśpieszą. Oczekujemy tego od nowego Rządu RP.
O postępie spraw będziemy państwa informować na bieżąco.

W.T.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *