Dwa standardy Pana Burmistrza. Komu wolno, a komu nie wolno agitować na terenie szkoły?

Do naszej redakcji został przesłany krótki list wraz z załączonymi zdjęciami przedstawiającymi nowy pomysł na kampanię wyborczą Burmistrza Kuryłły. Pan Burmistrz błysnął intelektem i tak zwane potykacze przedstawiające jego skromną osobę wraz z innymi kandydatami z komitetu wyborczego wyborców „Nasza Gmina Nasz Powiaty” umieścił dokładnie przy wejściu głównym do szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim. Moralność “Kalego” chciałoby się powiedzieć cytując wypowiedź Pana Burmistrza w artykule „Skandal wyborczy w Kamieniu Pomorskim! „Otwarte miejsce spotkań młodzieży czy siedziba sztabu wyborczego?” zamieszczony na stronach jego ulubionego portalu kamienskie.info w dniu 17 października 2018 roku. Pan Burmistrz raczył tam powiedzieć  – “Naprawdę nie sądziłem, że nie dość, że ktoś bezczelnie wykorzystuje niezgodnie z prawem mienie gminne do prowadzenia kampanii wyborczej, to przyłapany na tym fakcie, może być jeszcze oburzony i próbuje się przedstawiać jako ofiara gry przedwyborczej! – kończy swój wpis Stanisław Kuryłło.” A jak mogą teraz nazwać działania Pana Burmistrza i jego ekipy  w tej sytuacji mieszkańcy Kamienia Pomorskiego?

Panie Burmistrzu, tym niecnym postępkiem łamie Pan wszystkie standardy prowadzenia kampanii wyborczej. Naprawdę nie sądziłem, że osoba piastująca urząd publiczny może być tak bezczelna, nie dość że  ktoś bezczelnie wykorzystuje niezgodnie z prawem mienie gminne do prowadzenia kampanii wyborczej, to przyłapany na tym fakcie, może być jeszcze oburzony i próbuje się przedstawiać jako ofiara gry przedwyborczej! Święte słowa Panie Burmistrzu. Strzelać to pan umie celnie. Pytanie tylko, czy wie Pan do której strzela Pan bramki?

Na portalu ikamien, który jako pierwszy zamieścił informację na temat materiałów wyborczych pańskiego komitetu wyborczego tuż przy wejściu do szkoły podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim ukazało się również wezwanie podpisane przez pańskiego pracownika, a zarazem pełnomocnika Komitetu Wyborczego, z którego ubiega się Pan o stanowisko Burmistrza. Pański człowiek od brudnej roboty w wezwaniu tym pisze: “Proszę o sprostowanie w trybie wyborczym artykułu “Dwa standardy Pana Burmistrza. Komu wolno a komu nie agitować na terenie szkoły?”, który ukazał się na portalu ikamien w dniu dzisiejszym o godzinie 14.11. o następującej treści:

Sprostowanie
Nieprawdą jest jak sugeruje Redakcja w artykule “Dwa standardy Pana Burmistrza. Komu wolno a komu nie agitować na terenie szkoły?”, że działka nr 55/2 obręb ewidencyjny nr 6 miasta Kamień Pomorski jest działką szkolną. Działka ta nie została oddana w trwały zarząd Szkole Podstawowej Nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim. Część działki nr 55/2 obręb ewidencyjny nr 6 miasta Kamień Pomorski o powierzchni 6 m2 została wynajęta od Gminy Kamień Pomorski przez KWW “Nasza Gmina Nasz Powiat” (nr umowy GM.6845.39.2018.SZ), na czas oznaczony od dnia 18 października 2018 r. do dnia 23 października 2018 r. za opłatą, zgodnie z cennikiem.

Pełnomocnik
Komitetu Wyborczego Wyborców
„Nasza Gmina Nasz Powiat”
Anna Stanaszek-Kaczor

 

Wszystko byłoby ładnie i pięknie, gdyby nie ten mały geszeft w cytowanym oświadczeniu.  Oburzenie Burmistrza Kuryłły wynika przede wszystkim z możliwości kontaktów dzieci i młodzieży z materiałami wyborczymi na terenie pracowni Pana Motyki.   “Nie zaskakuje ani nie oburza Stanisława Kuryłło ani nikogo z jego KWW NASZA GMINA NASZ POWIAT posadowienie tablicy z materiałami wyborczymi na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim. Taką tablicę zastali rano uczniowie SP 2 wchodząc na zajęcia lekcyjne”. – jak napisał na ten temat portal ikamien. Jak słusznie zauważył autor zamieszonego na stronie ikamień materiału –

cytuję “Artykuł 108 par. 2 Kodeksu Wyborczego (Dz.U. 2011 Nr 21 poz. 112) wskazuje, że zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów.

Aby rozwiać wątpliwości co prawo definiuje jako teren szkoły przywołamy wyrok NSA o/Białystok z dnia 21 marca 2002 r. (sygn. akt SA/Bk 1278/2001), który stwierdza, że: […] granica obiektów takich jak szkoła jest równoznaczna z granicą posesji, na której usytuowany jest budynek szkoły. Nie można w każdym bądź razie utożsamiać pojęcia obiektu szkoły jedynie z budynkiem szkoły”.
Ja osobiście zgadzam się z opinią autora tej publikacji –
Chyba nie ma zatem zbyt wielu wątpliwości, że przesłane przez zaniepokojonych rodziców do naszej redakcji zdjęcie dokumentuje jasno określony cel posadowienia tablicy Stanisława Kuryłło i jego kandydatów na radnych. Agitacja wyborcza komitetu KWW NASZA GMINA NASZ POWIAT dosięgła szkół podstawowych zależnych od …. gminy, w której rządzi Stanisław Kuryłło.

Powyższa sytuacja powinna znaleźć się w centrum zainteresowania się zarówno Komisarza Wyborczego w Szczecinie,  jak i miejscowej policji.

Tak trzymać Panie Burmistrzu, jeszcze jedna czy dwie takie gafy i pozamiata Pan osobiście po sobie i po swojej ekipie. Mam nadzieję, że Pański (obecnie) ulubiony Prezes PGK w Kamieniu Pomorskim zabezpieczy w ramach wdzięczności etat sprzątaczy dla Pana i Pańskiej jakże wspaniałej ekipy. A jak dobrze pójdzie może załapie sie tam Pan na etat brygadzisty.

Waldemar Taranowicz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *