Duńscy przedsiębiorcy zainteresowani „małą Danią”  

Czy nazywanie Pomorza Zachodniego „Małą Danią” nie jest na wyrost? Przekonać się o tym mogli menedżerowie zrzeszeni w Duńskim Stowarzyszeniu Eksportu, którzy od 14 do 16 stycznia przebywali w naszym regionie. Wizytę studyjną zorganizowała firma BIC Electric.

 Najpierw lot samolotem z Kopenhagi do Goleniowa, a następnie intensywne wizyty w zachodniopomorskich przedsiębiorstwach. Pierwszy dzień zajęły prezentacje w siedzibie BIC Electric. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen i Konsul Honorowy Danii mec. Andrzej Preiss. O doświadczeniach gospodarzy w prowadzeniu biznesu w Polsce opowiadał Jens-Christian Møller, właściciel i prezes zarządu BIC Electric. Zachodniopomorską ofertę gospodarczą przedstawił Jacek Wójcikowski, dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych. Tego dnia Duńczycy odwiedzili również zakład produkcyjny JVP Steel, firmy z kapitałem duńskim, działającej w branży stoczniowej.

Drugi dzień wizyty przedstawicieli Stowarzyszenia Eksporterów obfitował w spotkania z szefami duńskich firm działających w Szczecinie i okolicy: IQ Metal i KK Wind Solutions w Dąbiu oraz DGS w Mierzynie. Każde z przedsiębiorstw swoją obecność na Pomorzu Zachodnim rozpoczynało w niewielkiej hali, po czym następował wręcz spektakularny rozkwit. Dzisiaj wszystkie trzy firmy zatrudniają łącznie ponad 2 tys. osób i zaliczają się do najbardziej pożądanych pracodawców w regionie.

– Aż 60% bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Pomorzu Zachodnim zawdzięczamy przedsiębiorcom skandynawskim, a co drugi z nich pochodzi z Danii. Żaden inny polski region nie został polubiony w takim stopniu przez biznes duński – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Skandynawia to również drugi najważniejszy (po niemieckim) kierunek eksportowy dla zachodniopomorskich producentów i usługodawców. Łączna wartość sprzedaży na rynki szwedzki, duński i norweski stanowi 16% całości regionalnego eksportu. Nordycka aktywność znajduje też odzwierciedlenie w Skandynawsko-Polskiej Izbie Gospodarczej. Zachodniopomorski oddział stowarzyszenia liczy 68 członków i należy do 3 najliczniejszego w Polsce (po Mazowszu i Pomorzu).

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top