08-06-2016 » Powiat i region

Duch Wrocławia w sercu Szczecina

Szczecin i Wrocław połączy nie tylko Odra, ale również sztuka regionów promowana w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu realizowanego przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. W najbliższą sobotę 11 czerwca 2016 r. o godzinie 20 na placu przy Centrum Dialogu Przełomy stolica Dolnego Śląska zawita zaprezentuje wystawę prac artystycznych oraz wernisaż poezji Tadeusza Różewicza. Godzinę później rozpocznie się spektakl teatralny Wielka Woda

 Nasi artyści również będą mieli okazję do zaprezentowania swojego dorobku twórczego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Szczecin i Pomorze Zachodnie będą obecne we Wrocławiu, to niezwykle ważne, że możemy się wpisać w promocję i aktywną prezentację polskiej kultury w tak ważnym wydarzeniu – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Jaki jest Wrocław i Kim są jego mieszkańcy? Na te pytania będą chcieli odpowiedzieć wrocławscy twórcy podczas prezentacji stolicy Dolnego Śląska w Szczecinie. Spektakl „Piętno wielkiej wody” w wykonaniu teatru Ad Spectatores to opowieść wydarzeniu, które na zawsze zmieniło Wrocław i wrocławian – powodzi tysiąclecia z 1997 roku. W zamyśle twórców spektakl opisuje proces oswajania się i adaptacji nowych mieszkańców.

Wernisaż poezji Tadeusza Różewicza, poety mocno związanego ze stolicą Dolnego Śląska to próba pokazania ostatniego okresu twórczości poety, przepełnionego empatią i wyrozumiałością. Ostatnią odsłoną „twarzy Wrocławia” będzie prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy „Luxus”, czyli artystów związanych ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70. Grupa jest uznawana za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Województwo Zachodniopomorskie i Miasto Szczecin wspólnie zaprezentują się we Wrocławiu  w dniach 17-19 czerwca. Trzy dni wypełnią multimedialne widowiska, koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania, projekcje i pokazy. Łącznie 10 godzin filmów, 30 godzin muzyki, 70 twórców. Wszystko w specjalnie zaaranżowanym kontenerze. Koalicja miast to program współpracy Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz miast – dawnych rywali w walce o ten tytuł: Lublin, Katowice, Gdańsk, Łódź, Szczecin i Poznań.

 11 czerwca 2016 r. , plac przy Centrum Dialogów Przełomy w Szczecinie

Godzina 20 – Wystawę prac grupy „Luxus” oraz wernisaż poezji Tadeusza Różewicza

Godzina 21 – spektakl „Wielka Woda”

 

Marek Mucha
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *