29-08-2016 » Powiat i region, Świerzno

Dożynki gminne w Świerznie

“Dożynki to szczególne święto dziękczynienia za tegoroczne, zebrane plony. Chleb symbol urodzaju, dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny  symbol polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Dożynki to radość i odpoczynek, ale to właśnie podczas naszego święta w szczególny sposób musimy pochylić się nad  mądrością i rozsądkiem polskiego rolnika. Nad jego ciężką pracą od świtu do nocy, w trudzie dnia codziennego w słońcu i deszczu.”

W  minioną sobotę 27 sierpnia na „Stadionie pod lasem” w Świerznie odbyły się Dożynki Gminne.

Tradycyjnie nasza gminna uroczystość została poprzedzona mszą świętą w kościele parafialnym w Świerznie.  W tym roku korowód dożynkowy prowadził Zespół Ludowy „Stuchowianki”.

Starostami dożynek byli Elżbieta i Grzegorz Błażejewscy – rolnicy  z Kalenia, którzy posiadają rodzinne gospodarstwo rolne. Przekazali oni na ręce Wójta Gminy Krzysztofa Atrasa oraz Sekretarz Gminy Emilii Szczeblewskiej chleb dożynkowy upieczony  z ziaren tegorocznego zboża. Wójt podziękował rolnikom za ich całoroczny trud.
Podczas imprezy przeprowadzono konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja  w składzie: Z. Chochołowski, H. Chochołowska oraz J. Talar z Wojewódzkiego Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach dokonała oceny wieńców.  Pierwsze miejsce zajął wieniec z Sołectwa Jatki, drugie z Kalenia,  a trzecie z Sołectwa Świerzno.

Komisja konkursowa oceniła również  stragany dożynkowe. Zwyciężył stragan ze Stuchowa, drugie miejsce z Kalenia, a trzecie ze Świerzna.

Starostowie Dożynek państwo Elżbieta i Grzegorz Błażejewscy ufundowali nagrodę uznaniową za podtrzymanie tradycji wiejskiej i za oryginalność  wieńca. Nagrodę przyznano dla Sołectwo Chomino, które reprezentowali mieszkańcy wsi Margowo.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Świerznowskiej podczas Dożynek realizowało zadanie publiczne pn.  „ Sport dla wszystkich, zdrowie dla każdego”. Przeprowadzono konkursy
z nagrodami propagujące  kulturę fizyczną, zdrowy tryb życia oraz upowszechnianie sportu wśród mieszkańców naszej gminy.

W tym roku można było zobaczyć pokaz ratownictwa drogowego, który został przeprowadzony przez druhów z OSP Świerzno. Strażacy wzięli udział w pozoracji wypadku samochodowego z ratowaniem poszkodowanego przy użyciu sprzętu hydraulicznego.

Dożynkowa publiczność miała okazję zobaczyć najsłynniejsze skecze w wykonaniu kabaretu „Czesuaf”. Następnie swoje utwory zaprezentował zespół „Przed wschodem słońca”. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się przy utworach występu Gwiazdy Wieczoru – Marcina Siegieńczuka. A do późnych godzin nocnych przygrywał DJ Paweł.

Podczas Dożynek Gminnych przeprowadzona została zbiórka publiczna i aukcje charytatywne przeznaczone na leczenie i rehabilitację mieszkanki Świerzna Doroty Lisiczko. Według informacji organizatorów  udało się zebrać 4234 zł.

Władze Gminy Świerzno składają podziękowania dla wszystkich sołtysów, członków rad sołeckich, strażaków, wolontariuszy działających na rzecz społeczności lokalnej za trud
i pracę włożoną w przygotowaniu tegorocznej imprezy.

Za obsługę i wystrój Dożynek Gminnych składamy podziękowania:

– pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Świerznie, a zwłaszcza Dyrektor
E. Larek,

– opiekunom świetlic wiejskich: I. Krakowskiej, K. Makar, W. Jaźwińskiej, E. Jacuniak, M. Chajdasz, J. Dąbrowskiej i  U. Teterus

– pracownikom Urzędu Gminy Świerzno, pracownikom obsługi szkół podstawowych
w Świerznie, Stuchowie i Gostyniu,

– K. Ostrowskiemu ze Świerzna

Serdeczne podziękowania dla sponsorów:

– Barbarze i Andrzejowi Seńko –Zakład Rolny „BAS” w Gostyniu,

– Albrechtowi Pöhlmann – Farma Pomorska w Margowie,

– Mieczysławowi Lasek i Jerzemu Bieganowskiemu – Gospodarstwo Rolne w Margowie,

– Halinie  i Andrzejowi  Atras oraz Wacławowi i Cecylii Gojlik –Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Rolne „ROLGO” w Stuchowie,

– Teresie i Sławomirowi  Dobies – Piekarnia w Stuchowie,

– Firmie PGE Energia Natury,

– Bankowi Spółdzielczemu w Wolinie – Grupie SGB,

– Tadeuszowi Mazurek z Duniewa,

– Stanisławowi Ryfa z Jatek.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *