22-02-2017 » Golczewo, Powiat i region

No i doczekaliśmy dworca – widmo

O co z grubsza chodzi? Zapytacie. Już wyjaśniam,. To, że węzeł kolejowy z okazałym dworcem kolejowym z początku lat poprzedniego wieku w niewielkiej Wysokiej Kamieńskiej był niegdyś chlubą – tą kolejową, nie tylko powiatu kamieńskiego. I zapewne nie trzeba przypominać tym szczególnie w średnim wieku i zacnym starszym mieszkańcom naszego regionu. Młodzi widzą dziś to, co widzą i chcą widzieć – tak mi się wydaje.

Kiedy rozpoczęły się wiele lat temu przemiany w naszym kraju w wielu dziedzinach gospodarki (jak ten czas szybko leci! – przyp. red.), zaczęły dziać się co najmniej dziwne rzeczy. I to dosięgło również sporego, jak na nasze okolice, dworca kolejowego we wspomnianej Wysokiej Kamieńskiej. Okazały, czerwony budynek dworca, niegdyś tętnił życiem (tak w rzeczy samej było), gdzie oprócz kasy kolejowej, była informacja, poczekalnia oraz bar gastronomiczny. Wszędzie były dość spore tłumy.

A co tam dziś mamy? Figę, czyli dosłownie, bowiem budynek, zresztą bardzo okazały, jak wielu zapewne zdołało zauważyć, świeci od dłuższego już czasu pustkami. I jest zamknięty na przysłowiowe cztery spusty.

Ciekawe, gdzie podróżni mają odczekać na swój rejsowy pociąg. Nie wspomnę o tym, gdzie się napić gorącej herbaty lub kawy. I nie wspominając o jakże ważnej przede wszystkim dla podróżnych, a nie kolejarzy, poczekalni.

Zadaszenia na obu peronach też są, można by rzecz, przeszłością. Dość mocno sfatygowane, a przy tym nadwątlone,  skorodowane, podziurawione, nie dają w oczekiwaniu na pociąg, choćby dostatecznej osłony przed wiatrem czy deszczem. Liczyć trzeba tylko na to, że niebawem nadjedzie wreszcie ich „wymarzony” pociąg i tyle ich będzie widać. A przypomnijmy czasy, gdy Wysoka Kamieńska była ważnym węzłem kolejowym na całej północno – zachodniej Polsce.

Tak okazały budynek dworca kolejowego w Wysokiej Kamieńskiej, to nie jedyny tego rodzaju przykład schyłku czegoś i to nie tylko w naszym regionie. Ale cóż, taka jest dzisiejsza, niestety, szara rzeczywistość. Takie są obecne realia, gdzie się mówi o – co się zowie z dużej litery: „Demokracji”, do której tak w rzeczy samej jest nam tak daleko jak w locie na Księżyc. I tak prawdę powiedziawszy, do której tak naprawdę jeszcze nie dorośliśmy i jeszcze jej nie wypróbowaliśmy na serio.

Jednak nam, a w szczególności mnie, nie zależy na wnikaniu w to, czy się to wszystko opłaci czy też nie. Nam, czyli mnie, pozostaje tylko pokazanie tego starego i ładnego z wyglądu „zabytku” i dać naszym Internautom chwilę do jakże głębszego zastanowienia. Jak to dalej z tym wszystkim – nie tylko z obskurną stacją kolejową w Wysokiej Kamieńskiej w naszej obecnej rzeczywistości będzie.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *