„Dni Otwarte Funduszy Europejskich” na Pomorzu Zachodnim

Ciekawa oferta z Pomorza Zachodniego podczas „Dni Otwartych Funduszy Europejskich” (7-9 października). Beneficjenci środków unijnych zapraszają do uczestnictwa w spotkaniach ze specjalistami, udziału w kreatywnych warsztatach czy do wspólnych spacerów po instytucjach kultury. W Internecie będzie można bezpłatnie zobaczyć np. spektakl „Z piekła do piekła” udostępniony przez Teatr Polski w Szczecinie.

 „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” są częścią  szerszej kampanii prowadzonej przez Komisję Europejską #EUinmyregion. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą  dotacji unijnych. Zaplanowane akcje odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i online. Mieszkanki i mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą wybierać teraz spośród ponad dwudziestu propozycji, ale nie jest to zamknięty spis. Cały czas dodawane są nowe wydarzenia na stronie internetowej poświęconej akcji (https://www.dniotwarte.eu/).

– Inwestując mądrze każde euro z Funduszy Europejskich zmieniamy Pomorze Zachodnie. Informacje o źródle dofinansowania widoczne są w szpitalach, nowoczesnych pociągach, centrach nauki, przy wyremontowanych drogach,  w przedszkolach i szkołach, ale i podczas różnego rodzaju szkoleń i konferencji. Przed nami kolejna perspektywa finansowa, która otwiera szansę na realizację nowych przedsięwzięć i działań – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Kulturalne propozycje

Do wspólnego zwiedzania z przewodnikiem zapraszają beneficjenci Funduszy Europejskich,  m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie czy Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Goście będą mieli okazję zobaczyć: tworzącą się na trzech piętrach interaktywną wystawę stałą, budowane planetarium oraz taras widokowy z przepiękną panoramą na Wały Chrobrego. Ale to nie wszystko. Na ciekawe rozmowy Punkt Informacji Funduszy Europejskich zaprasza do dawnego kina „Delfin”, a obecnie sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego. Swoją propozycję przygotował też Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (m.in. zwiedzanie z przewodnikiem) czy  Pałac w Siemczynie.

Dla dzieci i młodzieży interesująco zapowiada się wizyta w Stargardzkim Centrum Nauki Filary oraz  Centrum Eureka w Drawsku Pomorskim, które organizuje warsztaty kreatywne, m.in. małego programisty czy druku 3D.

Natomiast dla osób, które zostaną w domu Teatr Polski w Szczecinie ma ciekawą propozycję online. Instytucja zaprasza 7 października  na swoją stronę internetową, na transmisję spektaklu „Z piekła do piekła”. Szczegóły: https://dniotwarte.eu/przyklady/projectsbeneficjentexample/97

Ponadto podczas „Dni” będzie można porozmawiać ze specjalistami rynku pracy, którzy podpowiedzą jak przygotować profesjonalne CV czy dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej. Swoją wiedzą podzieli się też doradca energetyczny oraz osoby zajmujące się na co dzień ekonomią społeczną (OWES Koszalin).

„Dni Otwarte Funduszy Europejskich” odbędą się w terminie  7-9 października 2022 r. Wszystkie informacje na temat uczestnictwa w wybranych wydarzeniach znajdują się na stronie internetowej: https://dniotwarte.eu/wydarzenia. Aby zapoznać się z ofertą wystarczy w wyszukiwarce wybrać opcję „województwo zachodniopomorskie”.

Na stronie https://www.dniotwarte.eu/ znajdują się także materiały wideo relacjonujące warsztaty, wirtualne spacery czy webinary, przygotowane przez beneficjentów. Zbiór ten zawiera ponad 100 propozycji. Wydarzenia online są tu:  https://dniotwarte.eu/przyklady

Ponadto na stronie akcji promocyjnej  znajdziemy filmy zgłoszone do konkursu „Bliżej niż myślisz”, gdzie także znajdują się realizacje mieszkańców naszego regionu. Poniżej linki do nich:

·   Fundusze UE zmieniają transport w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym;

https://dniotwarte.eu/lista-projektow-internautow/project/116

  • Fundusze Europejskie w Szczecinie;

https://dniotwarte.eu/lista-projektow-internautow/project/85

  • Trzebiatów – miasto słonia;

https://dniotwarte.eu/lista-projektow-internautow/project/72

Koordynatorem Dni Otwartych jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przy zaangażowaniu urzędów marszałkowskich i instytucji zajmujących się Funduszami Europejskimi w Polsce.

Dotychczasowe unijne wsparcie pozwoliło na przeprowadzenie tysięcy działań widocznych w każdej sferze życia od transportu i turystyki  poprzez zdrowie po szerokie działania społeczno-gospodarcze. Obecnie trwają negocjacje nowego programu „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego” wartego ponad 7 miliardów zł!

Emilia Wolf

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

To top