Długa droga do Europy. Zaproszenie na niemiecko-polską debatę

W 30. rocznicę podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odbędzie się wirtualna debata z udziałem samorządowców z Pomorza Zachodniego i Meklemburgii – Pomorza Przedniego, przedstawicieli organizacji społecznych, ekspertów ds. polityki międzynarodowej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Anna Bańkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Długa droga do Europy – Co nas łączy, co nas dzieli (Der lange Weg nach Europa – Was uns verbindet, Was uns trennt) – pod takim hasłem 14. czerwca organizowana jest debata z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Dokument parafowany przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i kanclerza Helmuta Kohla oraz ministrów spraw zagranicznych – Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera był przełomowym wydarzeniem w najnowszej historii Polski i Niemiec.

„W ciągu ostatnich 100 lat stosunki polsko-niemieckie zmieniały się. Pojawiały się w nich spory, ale i próby zbliżenia. Obie strony nie zawsze mogły suwerennie kształtować swoje relacje. Dopiero 17 czerwca 1991 roku między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec został podpisany Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jak w kontekście wspólnego okresu transformacji na przestrzeni ostatnich 30 lat układały się stosunki między Niemcami Wschodnimi a Polską? Chcemy, patrząc z obu perspektyw, podyskutować o historii, rozwoju, zmianach, zbliżeniu i odgradzaniu oraz zmierzyć dystans, który dzieli nas od wspólnej, pokojowej Europy” – tłumaczą organizatorzy debaty, Fundacja im. Friedricha Eberta https://www.fes.de/

Uczestników polsko-niemieckiego spotkania powitają Anna Bańkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego i Patrick Dahlemann, parlamentarny sekretarz stanu ds. Pomorza Przedniego. Dyskusję rozpocząć ma były szef niemieckiego MSZ Markus Meckel. Tytuł jego wystąpienia to „Doświadczenia z transformacji w NRD i Polsce po 1990 r.” Wśród prelegentów są również Jadwiga Schöne, Zarząd Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko – Polskich oraz dr hab. Robert Żurek, dyrektor zarządzający zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Ze względu na pandemię debata odbędzie się online, za pośrednictwem platformy Zoom (poniedziałek, 14 czerwca, godz. 16-18).

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Po wysłaniu zgłoszenia – uczestnicy spotkania otrzymają pocztą elektroniczną dostęp do wirtualnej sali konferencyjnej na platformie Zoom.

https://www.fes.de/veranstaltungen/veranstaltungsdetail?tx_fesdeevents_eventdetails%5Baction%5D=registerForm&tx_fesdeevents_eventdetails%5Bcontroller%5D=EventDetail&tx_fesdeevents_eventdetails%5Bevent%5D=253973&cHash=1dceef0f65978c2eb7d6db28e2948e5b

Z wyrazami szacunku

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top