16-11-2019 » Powiat i region

Czy wiecie, że – To już 64. letnia historia TV w Szczecinie!

Dziś telewizja jest powszechna. A jej początki sięgają czasów jeszcze sprzed II wojny światowej. Mało też kto wie, że początek telewizji w naszym regionie, a ściślej, w Szczecinie sięgają roku 1955. Pomysłodawcami uruchomienia TV w stolicy regionu byli inżynierowie: Jerzy Fedorowski, Zbigniew Majewski, Zdzisław Stachurski, Roman Tokarski oraz Kazimierz Czarnecki, który będą dyrektorem Zespołu Radiostacji, mocno wspierał to przedsięwzięcie.

Pierwszy przekaz  telewizyjny w Polsce miał miejsce w Katowicach już w roku 1931. A od roku 1953 pierwsza powojenna placówka TV działała w Warszawie. Był to Warszawski Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny.

Argumentem przekonującym do otwarcia podobnego otwarcia takiego lokalnego ośrodka w naszym regionie była coraz większa popularność telewizji nie tylko na świecie. Jak również pewna liczba aparatów telewizyjnych, które posiadali mieszkańcy Szczecina – najczęściej były to „Rubensy” produkcji ówczesnej NRD, na których była możliwość odbierania wyłącznie programu telewizji wschodnioniemieckiej, Deutscher Fernsehfunk.

17 listopada 1955 roku w Szczecinie nieoficjalnie jeszcze rozpoczął nadawanie Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny, który mieścił się przy ulicy Tkackiej w centrum miasta. Było to na siódmym piętrze budynku popularnie wówczas zwanego „Odzieżowcem”. I wtedy też nadawał 10 godzin programu filmowego…. tygodniowo.

Potrzebne środki w postaci odpowiedniego lokalu oraz 300 tysięcy złotych wyasygnowało Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.

Inne źródła mówią o innej dacie. O roku 1956. Pierwszym szefem ośrodka był rektor Politechniki Szczecińskiej, inżynier Jerzy Fedorowski. Natomiast autorem grafiki Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego był Witold Chromiński.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *