22-11-2019 » Powiat i region

Czy wiecie, że… – Świąteczne elektryczne światełka rozbłyskują na choinkach świata już od roku 1882!

Cieszymy się, radujemy się nastaniem jakże przez nas pożądanych i oczekiwanych rodzinnych świąt bożonarodzeniowych. Powoli rozpoczynają się do nich przygotowania w naszych domach. I też rozpoczyna się odwieczne stanie w długich kolejkach w sklepach czy szukanie (niebawem) tańszego oczywiście karpia. W naszych domach niebawem na honorowym miejscu stanie choinka. A to żywa, świerkowa czy bardziej szlachetna, jak jodła kaukaska. A to znowuż sztuczna.

Niewątpliwie jednym z rekwizytów zielonego drzewka są oczywiście świecące lampki. I pewnikiem mało kto się zastanawia, czy nawet nie pomyśli, zadając sobie pytanie – od kiedy one tak nam rozbłyskują na choinkach?

Okazuje się bowiem, że jest to historia długa, ponieważ choinkę po raz pierwszy oświetlił, a było to w domu przyjaciela, znany z wielu wynalazków Amerykanin, Thomas Alva Edison. I było to Nowym Jorku. Dokładnie 22 grudnia 1882 roku!

Z czasem, gdzie była elektryczność, gdzie przede wszystkim bogactwo, bo nie wszystkich było stać na ten „luksus”, tam były świecące lampki.

Przez długi, bardzo długi czas, i to w ogromnej większości, ludzie nie mieli do nich dostępu, bowiem były przede wszystkim… drogie i dość prymitywne. Posiłkowano się zatem zwykłymi, często zdobionymi, zwykłymi świeczkami, co z drugiej strony było zagrożeniem pożarem. Miały one swój czar, swój urok.

Na dobrą sprawę w Europie, bo moda na elektryczne świecidełka przyszła oczywiście zza Wielkiej Wody, lampki elektryczne zaczęto coraz częściej używać pod koniec lat 60. Najpóźniej trafiły one za Wschodnią, czyli socjalistyczną Kurtynę.

Z czasem lampki elektryczne były udoskonalane i dziś zachwycamy się nowoczesnym, LED – owym oświetleniem, które jest tanie i ma również tę zaletę, że nie jest energochłonne.

Kim był Thomas Alva Edison (ur. 1847 r., zm. 1931 r.)? To amerykański wynalazca –samouk i przedsiębiorca. Dodajmy, niezwykle płodny, bowiem jego dorobek założonych i administrowanych przez niego laboratoriów, to ponad 1.000 patentów ! Z których wystawionych na jego nazwisko w Stanach Zjednoczonych było aż 1.093. A poza nimi łącznie 1.239 ! A między innymi, w roku 1879 opatentował żarówkę elektryczną.

I ciągle pracował nad jej rozwinięciem, co rusz udoskonalał ją. I też jego pomysłem było oświetlenie prądem elektrycznym świątecznego zielonego drzewka.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *