Dla przypomnienia, czym jest maszyna do szycia. Jest urządzeniem do łączenia elastycznych materiałów za pomocą nici poprzez tworzenie szwu. Zwykle jest to urządzenie elektryczne wykorzystywane w szwalniach do produkcji ubrań z wykonanych wcześniej wykrojów. Używane także do szycia tkanin technicznych, zaszywania worków, szycia obuwia. Najpopularniejsze maszyny do szycia tworzą szew używając dwóch nitek. Wiele maszyn pozwala na wybór szeregu rodzajów ściegów oraz tworzenie dodatkowych efektów (np. krepowanie).
Przed wynalezieniem użytecznych maszyn do szycia, szwy wykonywano ręcznie. Pierwsi konstruktorzy maszyn do szycia starali się naśladować te ruchy, co kończyło się niepowodzeniem.
Jednym z pierwszych wynalazców, którzy próbowali zbudować maszynę do szycia, był niemiecki konstruktor pracujący w Anglii – Charles Frederick Wiesenthal. W 1755 roku otrzymał nawet brytyjski patent na wynalezioną przez siebie igłę. W jego maszynie cała igła przechodziła przez materiał, co czyniło konstrukcję niepraktyczną.
Dopiero Elias Howe i Walter Hunt wynaleźli maszynę zdolną do tworzenia szwu w postaci podwójnego ściegu. Dzięki utworzeniu dwóch niezależnych, krzyżujących się przez warstwy materiału wątków, szwy stały się mocne i wyglądały tak samo z obu stron. Wynalazcom udało się zbudować maszynę w 1834, jednak nitka stale wychodziła z oka igły, więc maszynę trzeba było ciągle zatrzymywać i ponownie nawlekać nić. Z tego powodu Hunt zrezygnował z dalszej pracy nad wynalazkiem. Jednak dzięki uporowi Eliasa Howe’a udało się udoskonalić konstrukcję.
Zaś patent na maszynę do szycia Elias Howe uzyskał dokładnie 31 stycznia 1845 roku. Ów fakt zaowocował nowocześniejszą wersją w następnym roku.
W 1855 w Dreźnie niemiecki mechanik August Clemens Müller (1828 – 1902) stworzył najstarsze niemieckie maszyny do szycia Veritas, które są produkowane do dzisiaj. Kilkadziesiąt lat później w 1890 Karl Friedrich Gegauf otworzył pierwszy profesjonalny zakład mechaniczny w Steckborn (Szwajcaria) produkujący maszyny do szycia Bernina.
Za wynalazcę dziś nam współczesnej maszyny do szycia uznaje się amerykańskiego przedsiębiorcę, Isaaca Merritta Singera. Podczas nauki zawodu inżyniera miał okazję obserwować naprawę starej maszyny do szycia. Doszedł do (słusznego jak się okaże) wniosku, że mógłby zaprojektować jeszcze lepszą i sprawniejszą.
Jego maszyna do szycia miała stopę przytrzymującą materiał na miejscu. Dzięki temu, że skorzystał z pomysłów Thimonniera oraz Hunta, owa maszyna stała się użyteczna. W 1851 roku I. M. Singer otrzymał amerykański patent na swój wynalazek.
Maszyna do szycia współcześnie – Współczesne maszyny różnią się zasadniczo od tych z XIX – wiecznych pierwowzorów i są regulowane napędem elektrycznym. Dzięki zastosowaniu komputerów i silników krokowych, nowoczesne maszyny do szycia potrafią wykonać bardzo skomplikowane wzory na powierzchni tkaniny. Dziś maszyny używane są przede wszystkim w masowej produkcji ubrań, a to oznacza znaczną specjalizację tych urządzeń w zależności od wykonywanej funkcji.
Miwa