09-04-2018 » Powiat i region

Czy wiecie, że – Interesująca historia niepozornej agrafki

Amerykanin Walter Hunt wymyślił nowoczesną formę agrafki i opatentował ją. A było to dokładnie 10 kwietnia 1849 r.

Tak dla przypomnienia. Agrafka, z francuskiego agrafe, czyli spinka, klamra, zapinka czy przypinacz, jest rodzajem zapinki wykonanej z drutu, której jeden koniec zahacza się za zagięcie znajdujące się na drugim końcu. Służy do szybkiego łączenia dwóch elementów tkaniny lub, w przypadku agrafki wędkarskiej, sztucznej przynęty z żyłką.

Zaiste, agrafki stosowano już za czasów cesarza bizantyjskiego Bazylego II (X wiek n.e.). W przeszłości zwykle miały charakter ozdobny. Archeolodzy nazywają klasyczne starożytne agrafki fibulami. W Polsce dawniej zwane były zapinkami i stanowiły element polskiego stroju służący do przypinania piór do czapki.

Dziś agrafki są często wykorzystywane jako ozdoby w strojach punków. Niekiedy wysterylizowane agrafki wykorzystuje się jako kolczyki i piercingi. Oprócz tego wykorzystuje się je w celach do których zostały stworzone; przy łączeniu różnych przedmiotów (jak np. materiału w krawiectwie, lub sztucznej przynęty z żyłką – w wędkarstwie). Często są także używane do spinania końców bandaży, chust trójkątnych, wykonywania temblaków i naprawy rozdartych ubrań.W survivalu mają także zastosowanie jako haczyki do łowienia ryb.

Oprac. Miwa

Jeden komentarz na temat: Czy wiecie, że – Interesująca historia niepozornej agrafki

  1. Avatar pielegnacjaobuwia.pl pisze:

    Współcześnie kolorowe agrafki mają wiele zastosowań. Co bardziej kreatywni tworzą z nich oryginalne ozdoby np. bransoletki. Te wysterylizowane są wykorzystywane również jako kolczyki i piercing. Agrafki nie są drogie, dlatego warto po nie sięgnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *