06-07-2018 » Powiat i region

Czy wiecie, że dolar nie od zawsze był walutą USA!

 

Oficjalnie dolar został przyjęty jako waluta narodowa Stanów Zjednoczonych, 6 lipca 1785 roku.

Dla przypomnienia, dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD. Zapisuje się go za pomocą symbolu $) jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych, ale co ciekawe – nie od zawsze. O czym za chwilę.

Jest również walutą Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich.

Na poszczególnych nominałach widnieją postaci prezydentów USA. Dla przykładu, na jednodolarówce widnieje postać pierwszego prezydenta, Georga Washingtona, na 10 – dolarówce – prezydenta Alexandra Hamiltona, na 50 – tce widnieje portret prezydenta Ulissesa Granta, z kolei na„setce” mamy postać Benjamina Franklina.

Nazwa „dolara” pochodzi od „talara”. Od 1861 roku można używać każdego kiedykolwiek wyemitowanego znaku pieniężnego w USA, jednak banknoty ze starszą datą emisji są rzadko spotykane.

Talarem/dolarem określano początkowo powszechnie jedną uncję srebra w postaci monety bitej przez czeskiego hrabiego Schlicka w XVI wieku. Schlick mieszkał w Dolinie Joachima, zwanej inaczej Joachimsthal. Monety hrabiego zyskały wielkie uznanie dzięki precyzji wykonania i czystości i były powszechnie nazywane „Joachimsthalers”, a później „talarami”. Wartość dolara oparta była na parytecie złota, z którego w 1971 roku USA wycofały się. Z kolei w 1973 r. USA całkowicie odeszły od powiązania wartości dolara ze złotem, odtąd dolar stał się walutą płynną.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *