05-07-2019 » Powiat i region

Czy wiecie, że dolar nie od zawsze był walutą USA!

Oficjalnie dolar został przyjęty jako waluta narodowa Stanów Zjednoczonych 6 lipca 1785 roku.

Dla przypomnienia; dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD, zapisuje się za pomocą symbolu ($) i jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych. Ale co ciekawe – nie od zawsze. O czym za chwilę.

Dolar jest również walutą Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku.

Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich.

Na poszczególnych nominałach widnieją postaci prezydentów USA. Dla przykładu; na jednodolarówce widnieje postać pierwszego prezydenta, Georga Washingtona. Na 10 – dolarówce jest prezydent Alexandrer Hamiltonon, na 50 – tce widnieje portret prezydenta Ulissesa Granta, z kolei na „setce” mamy postać Benjamina Franklina.

Nazwa „dolara” pochodzi od „talara”. Od 1861 roku można używać każdego kiedykolwiek wyemitowanego znaku pieniężnego w USA, jednak banknoty ze starszą datą emisji są dziś niezwykle rzadko spotykane.

Wartość dolara oparta była na parytecie złota z którego w 1971 roku USA wycofały się. Z kolei w 1973 r. Amerykanie całkowicie odeszli od powiązania wartości dolara ze złotem. I odtąd dolar stał się walutą płynną.

Talarem/dolarem określano początkowo powszechnie jedną uncję srebra w postaci monety bitej przez czeskiego hrabiego Schlicka w XVI wieku. Schlick mieszkał w Dolinie Joachima, zwanej inaczej Joachimsthal.

Monety hrabiego zyskały wielkie uznanie dzięki precyzji wykonania i czystości i były powszechnie nazywane „Joachimsthalers”, a później „talarami”.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *