03-12-2019 » Powiat i region

Czy wiecie że…, – 3 grudnia1992 roku przesłano pierwszy SMS!

 Tak, tak! Wszechobecny dziś w naszych komórkach SMS, nie jest jeszcze aż tak stary, jak by się niektórym wydawało, bowiem pierwszy w historii tekst SMS – em został wysłany 27. lat temu, a dokładnie 3 grudnia 1992 r. z Wielkiej Brytanii. Wykonał go Neil Papworth, pracownik Vodafone, który wówczas składał w nim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia swoim kolegom.

Początkowo teksty wysyłane SMS – em miały służyć operatorom do informowania klientów o awariach sieci, zmianach w cenniku operatora i o temu podobnych sytuacjach. Nie istniała też technologia umożliwiająca przesyłanie tekstów SMS – em do innych sieci, nie przewidziano więc, że wiadomości tego typu mogą się stać powszechną formą komunikacji. Zmieniło się to jednak kiedy odkryto, że wiadomości tekstowe cieszą się niezwykłą popularnością wśród nastolatków. To właśnie ta grupa klientów skłoniła operatorów do uruchomienia nowej usługi.

SMS są też częstokroć używane w konkursach radiowych i telewizyjnych, głosowaniach itp. Tego typu usługi realizowane są na bazie wiadomości Premium SMS o podwyższonej opłacie. Pierwsze w Polsce serwisy SMS Premium zostały uruchomione a1 marca 2001 r. przy okazji programu „Big Brother” emitowanego wówczas w TVN.

Wiadomości SMS Premium bazują na skróconej cztero – lub pięciocyfrowej numeracji zaczynającej się od cyfry siedem lub dziewięć. Kolejne cyfry informują o koszcie wysyłanej wiadomości SMS.

Na fali popularności systemu SMS powstają także systemy umożliwiające przesyłanie wiadomości multimedialnych (zawierających tekst, dźwięk, obraz itp.), takie jak EMS i MMS.

SMS na chwilę obecną świętuje szczyty popularności jeśli chodzi o wykorzystanie tego rodzaju komunikacji w biznesie. Firmy coraz częściej wykorzystują SMS – y do wysyłania ofert reklamowych, przypominania o umówionych wizytach czy też ogólnie do komunikacji z klientem.

Dzięki specjalnym funkcjonalnością, możliwe jest SMS – owe przeprowadzanie konkursów czy też głosowań. Warto w tym miejscu podkreślić znaczenie SMS – ów Premium, które pozwalają na zarobkowanie oparte o wysyłkę SMS – ów o określonej treści.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *