Czy wiecie od kiedy w Polsce stosujemy kody pocztowe?

Owo pytanie zadajemy naszym internautom nie przypadkowo właśnie dziś, bowiem jak się okazuje kody pocztowe w naszym kraju obchodzą swoje 47 urodziny! Na mocy zarządzenie nr 89 ówczesnego Ministra Łączności  z dniem 17 listopada 1973 roku dotyczącego wprowadzenia z dniem 1 stycznia roku 1973 pocztowych numerów adresowych, które w istocie miały i ciągle mają za zadanie przede wszystkim ułatwienie sortowania pocztowych przesyłek. A to w znaczący sposób sprawiło, że odkąd mamy pocztowe kody, przesyłki docierają do adresata szybciej. A przy tym jest znacznie mniej błędnych i niezawinionych pomyłek.

Przykład. Polską rekordzistką w kwestii nazw miejscowości jest Stara Wieś, która występuje aż 437 razy! A nazwa miejscowości – Podlesie, wcale nie gorsza, bowiem występuje ponad 300 razy.

Dlatego trudno byłoby nie mając odpowiedniego kodu pocztowego wysłać przesyłkę do odpowiedniego adresata.

A teraz tak dla przypomnienia. Każdy polski kod pocztowy składa się z pięciu cyfr przedzielonych po dwóch cyfrach myślnikiem.

I jeszcze jedno. Z historycznego punktu widzenia po raz pierwszy oznakowania miejscowości cyframi zostały wprowadziła w odległym roku 1853 niemiecka poczta Thurn Und Taxis.

Miwa

 

 

To top